poha1

Zjistěte, jaké jsou výhody pěstování pohanky

Jednou z nejdůležitějších plodin zeleného hnoje je pohanka (Fagopyrum esculentum), což není zrno, ale rychle rostoucí, polosukulentní rostlina, která produkuje výživná trojúhelníková semena. Pohanka si zaslouží časté setí v jakékoli zahradě, protože přitahuje užitečný hmyz, potlačuje plevele a dodává zelenou složku hromadě kompostu. Malé výsadby zahradní pohanky je také překvapivě snadné.

Boj proti škůdcům

Květiny pohanky přitahují včely a další opylovače svým ranním tokem nektarů, ale podporují také zdravé populace menších užitečných hmyzů. Na druhé straně pak vědci zjišťují, že pohanka, která roste ve vašem okolí, může odradit škůdce brambor, brokolice, zelených fazolí a jiných zeleninových plodin, částečně poskytováním hojné potravy pro tento hmyz. Z tohoto důvodu pěstujte pohanku do asi 6 metrů od ostatních plodin. Vzpřímené, přesto šetrné rostliny pohanky mají takové mělké kořeny, že je lze snadno vytáhnout.

Regulace plevele

Rychlá klíčivost pohanky z ní dělá nejlepší volbu pro potlačování plevelů. Velmi účinný je například proti svlačci rolním (Convolvulus arvensis), který se vine kolem všeho, co je v jeho cestě a reprodukuje se z kořenových pupenů a semen. Stejně je to i s jinými druhy plevele, které klíčí vedle pohanky. Později, když jsou rostliny vytaženy, mohou zbytkové sloučeniny vyluhované pěstováním kořenů pohanky působit jako přírodní herbicidy a potlačovat klíčivost semen plevelů.

Zlepšení půdy

Fosfor a vápník patří mezi nejdůležitější živiny potřebné pro rostliny. Půdy, které jsou pravidelně obohacovány organickou hmotou, často obsahují velké množství těchto živin, ale ve formách, které jsou pro rostliny obtížně příjímatelné. Pohanka je schopna absorbovat fosfor v půdě a vrátit ho ve formě vhodnější pro rostliny.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *