Zelená voda v bazénu: Jak ji zachránit?

Zelená voda v bazénu

Léto začíná a bez bazénu na zahradě by bylo pořádně nudné. Základem pohodového koupání je pochopitelně čistá voda. Tu nám zajistí pochopitelně použití té správné bazénové chemie, neustálé vysávání vody a další péče. Pravda je ale taková, že mnohdy lidé čištění bazénové vody podcení a odměna je nevábná- zelená voda v bazénu. Mnozí z nás si myslí, že úprava bazénové vody v této podobě je již prakticky nereálná, a tak ji vylévají a čerpají novou. Je to škoda, jelikož takovouto špinavou vodu lze ještě zachránit. Některé způsoby vám představíme.

Zelenou vodu nevypouštějte!

Jestliže odejedete na delší dobu na dovolenou a při návratu vás překvapí zelená voda, nevypouštějte ji. Upravte nejprve hodnotu pH prostředí uvnitř bazénu. Postačit by vám měl zejména vločkovač, který dokáže nevázat jednotlivé nečistoty do větších chuchvalců a vy je pak jednoduše odstraníte za pomocí síťky anebo bazénového vysavače. Pak už by měla nastoupit kvalitní optimálně písková filtrační jednotka, která se o čistotu vody postará doslova dokonale. Vhodná je hlavně písková filtrace. Jinak může pomoct i chlórová terapie. Takzvaný šokový přípravek je schopen vodu opět uvést do původního stavu.

Prevence je prevence…

Než vyrazíte na dovolenou, měli byste učinit některá preventivní opatření, která mohou z hlediska kvality vody v bazénu pomoct. My je uvádíme v následujících odrážkách.

–          hodnota pH prostředí před odjezdem musí být optimální

–          nalijte do vody přípravek proti řasám

–          bazén přikryjte plachtou

–          nezapomeňte naplnit dávkovač s chlorovou tabletou

–          písková filtrace by měla být v provozu minimálně jednou za 24 hodin

Filtrace, chemie a vysavač

Kombinací všech těchto prostředků dosáhnete zaručeně kvalitní vody. Filtraci volte zejména podle rozměrů bazénů. Na malé s nafukovacím límcem stačí klasická kartušová, na větší už písková. Bazénovou chemii kupujte pouze s atestem. Bazénový vysavač má mnohdy síťku s velkými oky. I proto dejte na vývod obyčejnou dámskou punčochu a vylovíte toho mnohem více.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.