Zelená sestra citronu limetka: Skvělá volba nejen na grilování a Mojito

Limetky

Jste prostě zvyklí na citróny a nedáte na ně dopustit? Možná ano, nicméně váš zrak by v obchodě měl spočinout také na limetkách. Tyto zelené sestry citronů mají spousty skvělých vlastností, jichž stojí za to využít. V každém případě jsou limetky menší a také poněkud méně kyselejší. Šťáva z limetek se vyznačuje charakteristickou chutí i vůní. Tradičně se používá jak do míchaných nápojů, tak dresinků a zeleninových salátů. To ale určitě není jediné využití limetek. Jaký je jejich původ? Jak se využívají v kuchyni a mimo ni? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.

Původ limetky v jižní Asii

Domovinou limetky je oblast jižní Asie. Tradičně rostou v tropech. Vypěstovat si je lze ale i v našich podmínkách, máte-li skleník. Ke sklizni limetek dochází ještě v jejich nezralém stavu. I tak ale obsahují neskutečné množství šťávy. Když limetku rozkrojíte, téměř nenajdete pecky. Jinak rozlišujeme dvě základní odrůdy, a to perskou a mexickou. Rozdíl mezi nimi je ve velikosti a barvě. Perské jsou větší a nažloutlé. Mexické naopak malé a zelené. U nás jsou k dispozici prakticky jenom ony. Limetky obsahují spousty vitamínu C a B. Zapomenout nelze ani na minerální látky. V obchodech vybírejte kusy, které jsou sytě zelené a mají hladký povrch slupky. Čím mají větší hmotnost i přes titěrnou velikost, tím lépe.  

Limetka jako královna kuchyně

Mojito, Cuba Libre a některé další míchané nápoje se bez zelených limetek neobejdou. Jinak ale stačí limetku nakrájet a přidat do studené vody. Dokáže doslova divy. Výborná je limetková šťáva také na grilované maso. Mnohdy se limetkou marinují ryby, často není zapotřebí ani soli. Výborný je dresink z bazalky, majonézy, česneku, soli a limetky. Kůru lze využít do moučníků, sorbetů a jiných dobrot. Jen je třeba využívat jen kůru zelenou, bílá pod ní je hořká. Jinak se limetky v Asii také nakládají podobně jako u nás okurky.

Limetky

Osvěží vzduch a krásně voní

Tradičně se limetka využívá v kosmetice. Vynikající je zejména její pozitivní působení na pleť. Zapomenout nelze ani na výrobu parfémů, jejichž je základem. A co takové aromatické oleje a voňavé čaje? Jinak bývá i v doplňcích stravy.

Limetka pěstovaná jako bonsaj

Chtěli byste mít doma čerstvé plody? Kupte si malou bonsaj. Tento kompaktní malý zelený stromeček mající kulovitou korunu, malinkaté lístky, voňavé květy a menší plody žlutozelené barvy rozhodně stojí za to.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.