Zářivka velkokvětá: Okouzlí záplavou barevných květů

zářivka

Oživte si záhon nebo balkon záplavou barevných květů. Nyní je vhodná doba na výsev okouzlující letničky. Už sám název prozrazuje, zářivka velkokvětá bude krásnou dekorací, která neujde ničí pozornosti. Poradíme, jak na pěstování, aby vám rostlina nejen rostla, ale i krásně kvetla.

Kráska poutající barevnou paletou květů

Zářivka velkokvětá, jejíž latinský název je Godetia grandiflora, zaujme na první pohled svými zářivě barevnými květy v barvě růžové, červené nebo dokonce dvoubarevné, výjimkou nejsou ani bílé květy. Květ je čtyřčetný jednoduchý nebo plný. Výrazné jsou korunní plátky. Rostlina má zelené dlouze kopinaté listy. Příznačné pro tuto křehkou letničku je bohatě vrstvený trs s hladkým stonkem. Mnohdy může zářivka připomínat azalku.

Nenáročné pěstování zářivé letničky

Jedná se o rychle rostoucí letničku keřovitého habitu. Je vhodná pro záhonové výsadby i na balkon. Můžete ji vysazovat jednotlivě i ve skupinách. Přímý výsev je vhodný v květnu, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Výsadba se provádí ve sponu 20×40 cm. Pro zdárný růst je zapotřebí zajistit slunné místo, mírně výživnou a dobře propustnou půdu. Pozor na přehnojení, kterým byste podpořili vegetativní růst a omezili tvorbu květů. Vyhněte se přípravkům s obsahem dusíku.

rostlina

Zářivka velkokvětá: foto autor Salicyna

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Godetia_grandiflora_2021-09-04_1165.jpg

Zářivka dorůstá do výšky 30 až 40 cm. Odmění se vám pestrými květy, ze kterých se budete moci těšit v letních měsících, od července do srpna. Rostlina je vhodná pro pěstování v okrasných záhonech i pěstebních nádobách na terase nebo balkonu. Hodí se mezi trvalky a keře. Často bývá i součástí letních kytic, neboť je vhodná k řezu. Můžete si ji natrhat do vázy a zkrášlit interiér.

Pozitivní zajisté je i fakt, že v červnu můžete provést opakovaný výsev, díky kterému prodloužíte dobu kvetení. A pokud sazenicím zaštípnete hlavní vrchol, dojde k podpoře větvení a košatosti.

Zdroj: semena.cz, semena-osiva.cz

Náhledové foto: Autor Salicyna

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Godetia_grandiflora_2021-07-30_9584.jpg