Založit živý plot: listnaté odrůdy je možné vysadit ještě teď

Živý plot

Ideální čas na vysazování živých plotů je pro stálezelené listnaté rostliny a jehličnaté dřeviny na konci léta. Pokud ale chcete založit živý plot z opadavých rostlin, můžete se do toho pustit ještě i v říjnu či listopadu. Živé ploty jsou důležité hned z několika důvodů: jsou krásné a dokážou vymezit určitý prostor. Můžete jimi ohraničit svůj pozemek, stejně jako oddělit jednotlivé části pozemku: část zahrady určené k odpočinku oddělíte od části užitkové, kde pěstujete zeleninu.

Hlavní funkce živého plotu

Protože je živý plot dlouhodobou záležitostí (která navíc nemusí být levná, pokud chcete ohraničit celý svůj pozemek), je dobré si jeho zřízení dobře promyslet. Rozmyslete si nejen to, jestli chcete jehličnany nebo stálezelené keře, ale také to, jestli budou kvést či poskytovat další užitek. Mezi základní funkce živého plotu patří vytvoření přirozené hranice pozemku nebo oddělit jeho jednotlivé části. Mohou také zabránit nechtěným pohledům do vaší zahrady.

Živý plot

Foto: Pixabay

Podle čeho vybírat?

V první řadě si ujasněte, proč na svém pozemku živý plot chcete. V takovém případě se spousta otázek zodpoví sama. Například to, jak má být živý plot vysoký nebo široký, jestli chcete, aby byl stálezelený (což je velmi atraktivní), nebo jak moc o něj můžete nebo chcete pečovat. Pokud nechcete, aby se na vás koukali lidé zvenčí, bude důležité zvolit také dostatečně hustý a vysoký živý plot.

Víceřadý živý plot

Jedná se o živý plot, který se hodí zejména na velké pozemky. Může být široký klidně i 4 až 5 metrů a je tvořen z různých druhů keřů. Může být ideální jako úkryt pro mnohé živočichy: ptáky, ježky a další. Ti se vám odvděčí tím, že budou hubit škůdce ve vaší zahradě. Takový živý plot je sice náročný na prostor, jeho výhodou je ale to, že nevyžaduje velkou péči. Nemusíte jej pravidelně stříhat ani odstraňovat plevel. Jen jednou za pár let bude třeba jej omladit.

Kvetoucí živý plot

Někteří lidé si potrpí na květiny ve své zahradě. Pokud zvolíte živý plot, který také kvete, získáte tím velice originální zahradní dekoraci. Pokud vám nejde ani tak o květy, jako o barvy, můžete zvolit živé keře s barevnými listy. Některé tyto listy udrží celou zimu.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-zalozyc-zywoplot,nId,4914188

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!