Založení nového jahodníku: Proč je právě teď nejvhodnější doba

sazenice

Milujete jahody? Pěstujete je pro sebe, svou rodinu, vnoučata? Tak právě nyní je ideální doba na založení nového jahodníku. Proč? Dozvíte se v článku. Přinášíme osvědčené rady a tipy, díky tomu se budete moci těšit na sklizeň sladkých a šťavnatých jahod.

Proč právě nyní? Proč zrovna červenec je nejideálnější dobou? Jahodník se totiž velmi snadno rozmnožuje plazivými výhony. Proto je vhodné toho využít a zasadit si nové rostliny. Stejně tak je léto příznivé na to, že nové sazenice stihnou do zimy zesílit, neohrozí je mrazy a v příštím roce vás odmění bohatou úrodou.

Jak na založení nového záhonu

Je třeba zvolit slunné a vzdušné místo. Jahody potřebují hlinitopísčitou půdu s dostatkem humusu, neutrální nebo mírně kyselou zeminu. Nový záhon založte na jiném stanovišti, než vyrůstaly původní jahodníky. Tímto nejen docílíte bohaté úrody, ale také zabráníte možnému množení chorob, napadení škůdci apod. Půdu na zvoleném místě je třeba nakypřit do hloubky cca 30 cm. Ideální je ji nechat přes noc slehnout. Poté odstraňte veškerý plevel. Záhon doplňte o minerální hnojivo a kompost.

Jak správně jahodníky vysadit

Jakmile odnože zapustily kořeny, můžete je přemístit na nové stanoviště. Je vhodné zasadit rostlinky do dostatečně vlhké půdy v tomto letním období. Udělejte lopatkou nebo rukou malou jamku, nalijte do ní vodu a nechte ji vsáknout. Jahodníky vysazujte mělce, aby se nepoškodil kořenový systém. Nejlepší je, když vložíte sazeničku do jamky, kořínky trochu rozprostřete, aby nebyly pohromadě. Rostliny sázejte do sponu 30×40 cm. Po zasazení jahodníky zalijte.

jahodník

Foto: Pixabay

Nezbytná výživa pro zdárný růst

O rostliny je třeba se starat i po zasazení. Můžete zvolit vodou rozpustné hnojivo, které pomůže nastartovat růst a podpoří zakořenění. V případě teplého počasí lze jahodníky ochránit mulčem nebo pokosenou trávou. Tímto zabráníte vypařování vody. Jakmile pak přijdou první mrazíky, tak na ochranu před zimou poslouží chvojí nebo sláma.

Usnadnění výsadby nového záhonu

Výsadbu záhonů si můžete usnadnit, pokud pod nově rostoucí sazenice, které ještě nezakořenily, vložíte květináč nebo kelímek s lehkým substrátem a zatížíte kamenem nebo uchytíte očkem. Za pár týdnů budou sazenice připravené k přesazení. Stačí je pouze odstřihnout od matečné rostliny.

Zdroj: ireceptar.cz, izahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay