Zahradu můžete pojistit s nemovitostí

Jste vlastníkem nemovitosti se zahradou? I zahradu byste měli pojistit. Nachází se zde drahé nástroje, ale také zařízení, jako je bazén a také okrasné stromy, keře a rostliny. To vše může mít značnou cenu. Jak si můžete svou zahradu pojistit a zabezpečit se před škodami?

Na Kalkulátor.cz si lze pojistit zahradu v rámci pojištění nemovitosti. Jde tedy o pojištění zahrady spolu s pojištěním domu. Zahradu si můžete pojistit před stejnými škodami jako nemovitost. Jde tedy hlavně o nejrůznější živly, jako jsou srážky, blesk, sníh, vítr, ale také jde o škody, které způsobí vandalové a zloději. Nejjednodušší je pojistit si tzv. all risks, což zahrnuje veškerá možná rizika. Pokud máte zahrádku, která je na horách, kde hrozí častější škody od sněhu, lze smlouvu upravit v tomto smyslu. Postup je jednoduchý, díky kalkulačce pojištění nemovitosti zadáte několik údajů o vaší nemovitosti, například velikost nemovitosti, kvalitu vybavení a zadáte, že chcete připojistit i vedlejší stavby. Při dalším jednáním s pojišťovacím specialistou se buď určí soupis vedlejších staveb, tedy i zahrady samotné, nebo se určí limit, do kterého jsou vedlejší stavby pojištěné. Pojišťovací specialista vše přesně spočítá a předloží návrhy na různá pojištění od několika pojišťoven. Na klientovi je, aby si dobře prostudoval pojistnou smlouvu a vybral si konkrétní pojištění.

Nabídka pojišťoven

Pojišťovny se staví k pojištění zahrady různě. Některé z nich ani pojištění zahrady nenabízí.

Vždy je třeba konkrétní pojištění detailně prostudovat, protože se diametrálně liší. Některé pojišťovny mají dokonce ve výlukách pojištění stromy, keře a rostliny, některé pak ty, které nejsou typické pro naše podnebné pásmo. Tím se jistí, pokud si někdo pořídí drahé rostliny, které v našich podmínkách neprosperují a chtěl by za ně náhradu. Pojištění se vždy vztahuje na víceleté rostliny, nikdy ne například na úrodu, kterou máte ve skleníku.

Aktualizujte

Ceny nemovitostí stoupají, stejně tak i cena pozemku a zahrady, včetně například vzrostlých stromů. Pokud si na zahradu pořídíte bazén, vířivku, nebo saunu, pak hodnota stoupá. Proto je třeba zohlednit tuto rostoucí hodnotu ve vašem pojištění. Smlouvu na pojištění je tedy třeba aktualizovat a hodnotu zvyšovat. Jen takto si můžete být jisti, že v případě škody obdržíte adekvátní náhradu. Pokud budete jednat o vaší smlouvě, určitě se vyplatí provést si srovnávání pojištění nemovitosti a pokusit se najít výhodnější pojištění. Právě k tomu slouží kalkulačka pojištění nemovitosti, která vám nabídne zobrazit si ceny pojištění na jednom místě.

Pojištění pouze zahrady

Lze si pojistit pouze samotnou zahrádku? Pokud chcete pojistit zahradu, u které nestojí žádná nemovitost, pak musíte vybírat ze speciálních pojišťovacích produktů, které nenabízejí zdaleka všechny pojišťovny. Na Kalkulátor.cz je tak třeba o tomto pojištění jednat individuálně.

Autorka: Michaela Kadlecová

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.