Zahradní trpaslíci: kdysi moderní, dnes zapomenutí

Trpaslík

Trpaslíci byli velice moderním doplňkem mnohých zahrad. V současné době už je tolik nevidíme, což ale neznamená, že se jich musíme vzdát. Oblíbení byli zejména v Německu, a to zejména v osmnáctém století. Dobře si na ně pamatují ale i současné generace. Ty první byly vyráběny ze dřeva. Jak se ale dá očekávat, tento materiál není příliš vhodný pro venkovní podmínky. Nahrazen byl tedy keramikou a později lehkým plastem.

Jiné zahradní dekorace

V současné době popularita trpaslíků drasticky klesá, byly vytlačeny jinými, vkusnějšími zahradními dekoracemi. Pravdou je, že dnešní zahradníci trpaslíky nepovažují za hezkou dekoraci, a to navzdory lucerničkám, lopatkám nebo jinému nářadí, kterými jsou opatřeni. Velkou nevýhodou byl právě přechod na plast, který z elegantních trpaslíků udělal kýč.

Zahradní trpaslík

Foto: Pexels

Historie zahradních trpaslíků

Předlohou klasických trpaslíků, jak je všichni známe, byli horníci. Právě to je důvod, proč nedrží jen motyky a rýče, ale hlavně krumpáče, kladiva a lopaty. Typické jsou pro ně špičaté čepice, nejčastěji červené barvy, a bíle vousy. Na poměrně silném těle mají oblečeny obvykle pracovní zástěry. V minulosti se věřilo, že trpaslíci nosí štěstí. Vzhledem k tomu, že narazit na skutečného trpaslíka je poměrně obtížné, lidé začali využívat jejich figurek, aby štěstí do svého domu přivolali.

Popularita trpaslíků roste

Největší obliby dosáhli trpaslíci na přelomu osmnáctého a devatenáctého století, kdy se velmi čtivé staly pohádky bratří Grimmů. Ve dvacátém století pak vznikla pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků v dílně slavného Disneyho, což ještě více posílilo oblibu těchto trpaslíků. A z trpaslíků se stala móda – někteří zahradníci je dokonce sbírali v nejrůznějších podobách. Jenomže jak rychle tento trend vzrostl, tak také utichnul. V současné době je na našich zahradách jen tak nenajdeme.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/wyposazenie-ogrodu/krasnale-ogrodowe-ozdoba-czy-kicz-skad-wziely-sie-w-ogrodach-krasnale-czy-sa-jeszcze-modne-aa-BNGc-jrzv-5Qbr.html

Foto: Freepik

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!