Zahradní jezírko, jak na to

Stavba zahradního jezírka patří mezi činnosti, které jsou velmi oblíbené. Ostatně, když se takové jezírko podaří zrealizovat v nějaké hodně zajímavé podobě, pak máte na zahradě krásný prostor. Výbornou volbou je třeba i koupací jezírko, jež představuje jakousi ekologickou alternativu ke klasickým bazénům. Pokud nevíte, jakým způsobem byste měli takové zahradní jezírko realizovat, pak se určitě začtěte do následujících řádků, v nichž vám to prozradíme.

Kde by mělo jezírko být

Při výběru místa pro zahradní jezírko je třeba brát v potaz hned několik základních aspektů. Tím prvním je dostatečné množství světla. Přímý sluneční svit není optimální, nicméně pro koupání by bylo vhodné volit pohostinnou lokalitu s dostatkem tolik potřebného světla. Zajímavou volbou je u jezírka také pergolapergola. Na jezírko by mělo svítit v maximu nějakých 6 hodin za den. Více se již nedoporučuje. Pozor si dejte i na blízkost stromů. Jezírko totiž jinak budete mít plné listí. Zapomenout nelze ani na kořeny stromů, které se mohou postupně prorůstat do fólie jezírka.

Tvar jezírka a další aspekty

Tvar samotného rybníčku či jezírka je ryze na každém z nás. Jednotlivé zóny každého jezírka musí být opatřeny pevným lemem. Ten dokáže efektivně zabránit proniknutí rostlin do spodních vrstev. Důležitá je i hloubka jezírka. Čím bude hlubší, tím se vám bude lépe udržovat teplota uvnitř. Mělké jezírko může mít v létě doslova vařící vodu, zatímco v zimě bude velmi rychle a jednoduše zamrzat.

Položení fólie a založení dna

Díky jezírkové fólii si založíte jezírkojezírko ve tvaru dle vlastního uvážení. Vybírejte vysoce jakostní fólii, v jezírku bude několik dlouhých let. Musí být opatřena UV vrstvou. Materiálově bude vyrobena z PVC, PE či EPDM. Tloušťku je vhodné volit spíše silnější, a to 1 mm. Svařování fólie ponechte odborníkům. V nejhlubší části jezírka je po položení fólie zapotřebí dát vrstvu písku a pak také opatřit jezírko čerpadlem s filtrací. Následně už jenom vysadíte potřebné rostliny.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.