Výsadba lilií krok za krokem

Lilie

Lilie patří mezi trvalky, takže hromadí živiny v podzemních orgánech – cibulích, které hibernují na záhonu až do jara, během vegetačního období. Hloubka výskytu cibule v zemi se může lišit v závislosti na typu odrůdy lilie: většina druhů tvoří cibule ve značné hloubce, ale existují i ​​lilie s cibulkami blízko povrchu půdy. Rozsah květinových odstínů je velmi různorodý: od klasické bílé po zajímavou žlutou, oranžovou, červenou a dokonce fialovou. Většina lilií kvete koncem jara. Květina má šest okvětních lístků a velké, výrazné tyčinky a paličky. Tato forma podporuje přitahování hmyzu, který rostlinu opyluje.

Kontrola cibulek

Výsadba cibulovin do země se obvykle provádí na podzim (nejpozději 3 týdny před nástupem mrazů) nebo brzy na jaře, jakmile půda rozmrzne. Cibule by měly být zdravé: nesmí vykazovat známky hniloby, promáčknutí, čerstvá mechanická poškození. Před výsadbou musíte pečlivě zkontrolovat každou cibulku. Teprve pokud jsou zdravé, můžete se pustit do samotné výsadby.

Lilie

Lilie: Foto Pixabay

Do jaké hloubky

Hloubka výsadby závisí na samotné cibulce: velké cibule se umísťují hlouběji, menší cibule blíže k zemi. Vždy můžete použít jednoduché pravidlo: vysadit cibulku do trojnásobné hloubky, než je její velikost. Vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami je obvykle 15 až 30 cm v závislosti na velikosti rostlin. Při výsadbě je potřeba zaměřit se na to, jaký druh lilie máte, některé druhy mají speciální požadavky na výsadbu.

Jarní mrazy

A neměli bychom zapomenout na jarní mrazy. V podstatě většina lilií vydrží jarní mrazy, aniž by byla poškozena, ale existují výjimky. Například skupina tubulárních hybridů lilií nemusí po vystavení jarním mrazům vykvést. Během období mrazu se proto u těchto odrůd doporučuje přikrýt je chvojím či listy.

Jaké zvolit umístění

Opět závisí na odrůdě. Je známo, že mnoho lilií dobře roste v částečném stínu, ale stále je nejlepším místem pro většinu lilií otevřené slunné místo. Zaměřte se proto na to, jaký druh lilie máte, abyste mohli naplnit její požadavky co nejlépe. Poslední, ale neméně důležitou podmínkou pro správnou výsadbu lilií je správný výběr půdy z hlediska úrovně kyselosti. Opět záleží na odrůdě: lilie a hybridy RT rostou na neutrálních půdách, skupiny Kandidum preferují mírně zásadité půdy, lilie a hybridy skupiny východní USA dobře rostou na kyselých půdách, skupina lilií asijských hybridů a hybridy skupiny Martagon na neutrální nebo mírně kyselé půdě.

Lilie: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!