Vyrobte pískoviště svépomocí, vyjde mnohem levněji

Pískoviště je dnes na zahradě u rodinného domu jakousi samozřejmostí. Nechat děti bez něj by bylo naprosto zbytečné, a to hlavně proto, že pískoviště doma můžete zhotovit bez větších problémů sami. Dětské pískoviště se sice dá koupit v různých hobby marketech a supermarketech, nicméně jeho cena je zbytečně vysoká. Kvalitou často navíc také pískoviště i přes mnoho atestů nehýří. Podívejme se tedy, jakým způsobem jednoduše vyrobit vlastní pískoviště.

Základem jsou trámy

Nejdůležitější součástí pro jakékoli dřevěné pískoviště jsou trámy. Vyrobit lze sice i z desek, nicméně v tomto případě není pískoviště tak bytelné. Trámy můžete klidně použít i starší. Ideální je vzít několik trámů, které zbyly ze stavby střechy. Jinak si lze nechat hranoly i přímo nařezat. Ideální volbou jsou zejména trámy 20×10 centimetrů. Volit můžete klidně ale i jiné rozměry trámů. Čím větší ale budou, tím budou pochopitelně i těžší.

Opracování trámů

Nejprve je třeba trámy nařezat, anebo je koupit nařezané. Délka trámů by se měla pohybovat mezi 1a 2 metry. Dvoumetrové trámy ale vytvoří opravdu velké pískoviště. Trámy si můžete koupit už ohoblované. Pokud máte ale doma elektrický hoblík, klidně si s nimi můžete i pohrát. Následně přejedete trámy ještě vibrační bruskou a pak již můžete přejít k jejich seskládání a slepení. Můžete použít kvalitní lepidlo na dřevo. Pokud si ale chcete být pevností maximálně jistí, pak jsou ideální velké vruty do dřeva nebo klasické šrouby. Pozor ale na to, aby měly zapuštěné hlavičky do dřeva.

Nátěr trámů a opatření písku

Posledním důležitým úkonem je bezesporu nátěr trámů kvalitním lakem. Volit můžete klidně i vodou ředitelné barvy. Několik let zcela určitě vydrží a po určité době je stejně přetřete znovu. Syntetika je také možností, nicméně pokud chcete pracovat v souladu s přírodou, pak je vhodnější volit spíše právě prvně jmenovanou možnost. Písek nakupte přímo ve stavebninách. Písek pytlovaný nakupovaný přímo ve specializovaných prodejnách a hračkárnách je zbytečně předražený.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.