pohanka1

Vypěstujte si vlastní pohanku – není to nic složitého

Pohanka je jedním z nejlepších zdrojů vysoce kvalitních bílkovin v rostlinné říši. Je snadné ji pěstovat, sklízet a zpracovávat; prospívá půdám příliš chudým na jiné plodiny; a není náchylná k závažným problémům s chorobami nebo škůdci. Pojďme se podívat, jak na to. Kromě toho je pohanka vynikající plodinou pro kontrolu plevelů, vynikající plodinou zeleného hnoje a legendárním zdrojem nektaru pro včely medonosné.

Nenáročná plodina

Pohanka se snadno pěstuje – vystačí si i s méně úrodnou půdou. Přesto ji používá jen velmi málo zahradníků. Pohanku můžete využít na přípravu chleba nebo třeba zdravých palačinek. Jakkoli je tato plodina zdravá, je poměrně zapomenutá. Poskytuje jemnou chuť a zdravou výživu a na oplátku žádá jen malou péči. Zaslouží si místo i ve vaší zahradě.

Tipy pro pěstování pohanky

Tato rychle kvetoucí plodina nemá ráda horké a suché počasí. Vysoké teploty mohou způsobit to, že květy odpadnou bez toho, že by vytvořily semena, pro která pohanku pěstujeme.  Pohanka je také docela tolerantní ke kyselým podmínkám. Rozpustné dusíkaté hnojivo rozhodně není pro pěstování pohanky doporučeno, protože může způsobit, že rostlina poroste spíše vegetativně, než pro produkci osiva. Pohanka však dobře reaguje na živiny dodávané přirozeným rozkladem organických materiálů.

Příprava záhonu

Protože tato rostlina má vysoce kvalitní kořenový systém, včasná příprava dobrého záhonu je vždy vynikající investicí. Vyberte pevné semeno, abyste získali jednotné rostliny s požadovaným procentem základních živin. Chcete, aby vaše pohanka rostla rychle a aby se snížily škody způsobené suchem. Vyhněte se výsadbě pohanky na poli bezprostředně po sklizni pšenice. V opačném případě budete mít problémy s hutněním vašich nových rostlin.

Výsadba

Protože se jedná o rychle rostoucí rostlinu, můžete ji začít vysazovat koncem jara nebo v létě. Pokud začnete výsadbu na jaře, vaše rostliny budou vyšší než rostliny zaseté později. Výsev pohanky vždy začněte až po nebezpečí mrazu. První květiny se ukážou přibližně měsíc po zasetí semen a produkce začne průměrně za dva měsíce. Pohanka se zasévá v hloubce 1,3 až 2,5 cm pomocí secího stroje.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

4 komentáře

 1. Kristyna Odpovědět

  super clanek, jen mi tam chybi nejaka vychytavka na loupani pohanky. Jednou jsme ji pestovali, a prave na loupani jsme ztroskotali. Rada se priucim, abychom ji zase zacali pestovat. Takto jsme z ni pouze varili caj…

  1. Jana Hlaváčová Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den, pohanka se „vyloupe“ podobně jako obilí – mlácením. Může to být poměrně složité a namáhavé, na druhou stranu stojí to opravdu za to. Je to jako se vším co si na vlastní zahradě vypěstujete – s kupovanou se to nedá srovnat!

   1. Jana Hlaváčová Autor příspěvku Odpovědět

    Pokud se rozhodnete pěstovat pohanku pravidelně nebo ve větším množství (případně budete-li pěstovat i více plodin, které je potřeba obdobným způsobem vyloupat), pak se vám vyplatí investovat do speciální loupačky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *