Vybíráme odrůdy třešní

Odrůdy třešní

Kdo by neměl rád skvělé šťavnaté třešně utržené přímo ze stromu. Než vám ale takové narostou, trvá to velmi dlouhou dobu. Na počátku všeho přitom musí být výběr kvalitních odrůd. Že je jich dnes poměrně hodně, není vůbec pochyb. My se soustředíme na základní pravidla týkající se jejich kombinace a také následně na konkrétní rané i pozdní odrůdy třešní, které jsou v našich podmínkách nejoblíbenější.

Jak kombinovat odrůdy třešní?

V první řadě je třeba říct, že třešně jsou stromy, které považujeme za cizosprašné. Mezi sebou se jednoduše neoplodní. V současnosti se sice pomalu začaly objevovat samosprašné kultivary, nicméně jsou spíše v menšině. Měli bychom proto i odrůdy volit tak, aby kvetly zároveň a dokázaly se tak opylovat. Pozdně kvetoucí třešně ale můžete klidně vhodně kombinovat s odrůdami višní, jež kvetou raně.

Nejznámější rané odrůdy třešní

Mezi nejznámější rané odrůdy se řadí Rivan. Jedná se o srdcovku, která je maximálně tmavá a sklízí se již v 1. týdnu, kdy třešně dozrávají. Optimální opylovací odrůdy jsou pro ni Kerešova a Burlat. Nejlepší je tato odrůda pro přímé konzumování, ostatně stejně jako mnohé další. Za ranou odrůdu je považována i Kerešova. Jedná se o cizosprašnou srdcovou odrůdu, která se sklízí o týden později než prvně jmenovaný Rivan. Vysadit je ji třeba na chráněná stanoviště.

Jaké jsou středně rané odrůdy třešní

Pokud nepotřebujete úrodu hned v prvních dvou týdnech sklizně, počkejte si na odrůdu Sylvana, jež je středně raná a plody jsou k dispozici zhruba v 5. sklizňovém týdnu. Vyznačuje se zejména vysokou rezistencí vůči okolním mrazíkům. Plody mají fakticky multifunkční využití. Podobná je i odrůda Vanda, která je navíc rezistentní vůči pukavosti, což se u třešní cení maximálně.

Kdo si počká, aneb pozdní odrůdy třešní

Hodně tmavý druh chrupky, který dozrává v 5. týdnu, nese název Sandra. Výborné je u ní hlavně to, že odolá pukání vlivem střídání dešťů a horka. Výbornou volbou je i Justyna, která dozrává o týden později. V 7. týdnu lze sklízet plody odrůdy Halka, jež je vynikající především na zavařování.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.