Pýr

Víte, jak se zbavit pýru?

Jedním z největších a nejtěžších nepřátel každého majitele zahrady je bezesporu pýr plazivý. Tato rostlina se vyznačuje naprosto skvělými reprodukčními vlastnostmi, takže se můžete připravit na to, že se ho jen tak jednoduše nezbavíte. Oddenek dlouhý 10 cm se dokáže rozrůst až do celkové délky neuvěřitelných 30 metrů! Elytrigia repens je vytrvalou plevelnou travinou, která roste přibližně na nějakých ¾ veškeré orné půdy v ČR. Přemnožení pýru může být pro úrodu doslova devastační. Kde pýr nejčastěji roste? Proč je boj s ním složitý a jak ho využít?

Půda s dusíkem jako ideální podklad

Jak je půda na konkrétním pozemku vlhká, můžete se vsadit, že jejím novým obyvatelem se určitě stan pýr plazivý. Nejvíce mu vyhovuje lehký podklad, který se vyznačuje přítomností živin. Dusikáté podklady jsou pro pýr doslova živnou půdou. Jinak ale také dokáže bujně růst v místech písčitou půdou. Bez problémů se svými kořeny dostane až do úctyhodné hloubky 2 m. Růst může bez problémů na přímém slunci, nicméně nemá problém ani v polostínu. Na takovýchto místech ale poněkud méně vytváří květy.

Proč se ho nelze jenom tak jednoduše zbavit?

Z toho důvodu, že se dokáže doslova expresně množit, a to jek oddenky, tak semeny. Navíc má velmi dlouhou dobu kvetení, a to od června až do srpna. Z jednoho jediného stébla se získá až 100 obilek! Semena klidně vyklíčí i na podzim a oddenek je připraven k reprodukci vegetativního charakteru. Pýr umí během několika okamžiků dokonale pohltit a zastínit veškeré okolní rostliny. Do půdy vylučuje glykosid agropyren, který znemožňuje růst konkurenčních rostlin.

Pýr v trávníku

Likvidace pýru v několika podobách

Pýr je zapotřebí zlikvidovat už v zárodku. Později byste se s ním nemuseli domluvit. Raději klidně počkejte na nový trávník i delší dobu a pověnujte se jeho likvidaci. Optimální je plošný postřik v době, kdy má pýr okolo 5 lístků. Účinná látka se musí dostat do oddenků. Pýr na travnaté ploše se likviduje selektivní herbicidem. Pýr na záhonech je třeba odstranit mechanicky motyčkou a rýčem.

Sporná užitečnost pýru

Naši předkové v dobách nouze dokázali pýr zužitkovat. Konkrétně jej nazývali travním kořením, plazivkou, psí trávou. Planou pšenicí a podobně. Krmil se jím dobytek, v období 1. světové války z něj vznikal dokonce sirup. Někdy i nahrazoval kávu. Když byla nouze, používal se také na výrobu piva a lihu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

9 komentářů

   1. Jana Nová Odpovědět

    Dobrý den. Z praxe vím, že se Bofix používá na plevele v trávníku, jen jedna malá technická poznámka, slouží k odstranění pouze DVOUDĚLOŽNÝCH ROSTLIN, mezi které pýr, coby jednoděložná travina rozhodně nepatří. Kdyby přípravek učinkoval na pýr, uspěšně by Vám zlikvidoval veškeré traviny v trávníku!!!!Nic proti, ale asi by chtělo začít rozlišovat pojem zahradník,specialista, a zahrádkář, někdo, kdo se zahradě věnuje ve svém volném čase.

 1. Pavel Odpovědět

  Hm…, ten je výborný…, jenže na pýr neučinkuje. Nejsem žádný odborník, ale co vím, na pýr neexistuje selektivní herbicid. Možná byste si měl, nemaje znalosti, informace a rady před jejich publikováním alespoň ověřit.

 2. Jan Růžička Odpovědět

  Dobrý den, v ochraně rostlin dělám přes 20 let a ještě nikdo nevymyslel selektivní herbicid proti pýru do trávníku! Při vysokém výskytu pýru v trávníku se používají neselektivní-totální herbicidy a trávník se znovu výsevá. Bofix likviduje pouze širokolisté plevele, trávovité nepoškozuje. Budu rád, když mi poradíte selektivní herbicid na pýr do trávníku.

  1. Aster Odpovědět

   To vám asi neporadí 😀 taky nic takového neznám.
   Někdy je třeba použít totální herbicid opakovaně – pýr je velice houževnatý – bohužel „trávník“ se z něj vypěstovat nedá. Je to léčivka – oddenek.

 3. Pavel H. Odpovědět

  Na pyr jednoznacne zabira bagr. Cim hloubeji tim lepe.
  Autor pise, ze zahrada je jeho hobby. Asi tou zahradkou myslel restauracni zahradku.

  No treba se v jeho dalsim vstupu neco noveho dozvime.

  Mozna bude jednodussi se s pyrem v travniku smirit, kdyz se pravidelne seka, tak to neni tak desne. Zvlaste, kdyz se bavime o travniku na vesnicke zahrade, nikoliv v mestskem satelitu.

  Zahrade a zivotu zdar.

 4. Iveta S Odpovědět

  Nezlobte se, ale použití Bofixu na pýr plazivý mě upřímně rozesmálo. Co se týče herbicidu na jednoděložné plevely – mám dobrou zkušenost s Agilem 100 EC, ale to leda v zamořeném záhonu (nebo skalce), v trávníku je samozřejmě nepoužitelný. Jediný selektivní herbicid, který mne napadá, je ten mechanický – namíchat totální a selektivně potírat štětečkem – velmi zábavné na velké zahradě či poli 🙂 Hezký den všem zahradním nadšencům 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *