Vedro není pro psy nebezpečné jen kvůli přehřátí, může jim přinést i nepříjemné žaludeční potíže

Vedra mohou být náročná nejen pro nás, ale také pro psy. Musíme dávat pozor na to, aby se nepřehřáli nebo si nepřivodili mnohdy nebezpečné zažívací potíže při pití zkažené vody.

Psovi nikdy nedávejte ledovou vodu

Pamatujte na to, že psi mají oproti lidem jen minimum potních žláz. Ve vedrech se tak ochlazují především zrychleným dýcháním a za pomoci jazyka. Pozor tedy na celodenní aktivity na slunci nebo nemožnost odpočinku ve stínu. „Důležitý je i celodenní přísun tekutin. Ideální je za den vypít 50 ml vody na každé kilo váhy pejska. Vodu mu nedávejte nikdy příliš ledovou. Pes z ní může nehezky nastydnout. Pitný režim můžete zlepšit i tím, že granule namočíte do vody,“ upřesňuje odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Pes s kostí

Foto: Pixabay

Cestovní miska je nutnost

Sami byste také nevyrazili bez lahve s vodou, nu a pes potřebuje ještě nějakou tu nádobu, ze které by se pohodlně napil. Pokud od vás vodu nedostanou, mají pejsci tendencí pít z rybníků a kaluží. A to je špatně, protože může dojít k nebezpečné otravě sinicemi. Slaná voda u moře pak může vašemu pejskovi způsobit zažívací potíže.

Pejsky zbytečně nestříhejte

Zdánlivě to nemá s pitným režimem nic společného, ale není to tak. Srst pomáhá udržovat „tělo ve stínu“ a tvoří přirozenou izolaci od zimy i veder. Pes s hustou srstí se tak všeobecně zahřívá pomaleji než jeho krátkosrstý protějšek.

Cesty autem mohou být pro psy nepříjemné

A máme tu poslední důležitý bod – pokud se chystáte na delší výlet autem, dopřejte pejskovi čas od čau možnost protažení na čerstvém vzduchu. Také ho nechte napít. Čumák pak svému mazlíkovi můžete otírat vlhkým hadrem, osvěží ho to. A pozor na nevolnosti – před delšími cestami krmte pejska spíše střídmě.

Náhledové foto: TZ Yoggies.cz

Zdroj: TZ Yoggies.cz

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)