V obchodech je spousta mandarinek: Jak poznat ty nejlepší

Mandarinky

Podzim je v plném proudu, pomalu se blíží zima a v obchodech se objevují mandarinky. Celé léto jsme je fakticky neměli, a tak se většina z nás na toto skvělé tropické ovoce těší. Jeho nákup by měl být ale maximálně obezřetný, aby se vám nakonec podařilo koupit kvalitní mandarinky. Nač si dát všeobecně při nákupu citrusových plodů pozor? Jak poznáte mandarinky, klementinky nebo tangerinky? Na tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.

Několik zásad pro správný nákup citrusových plodů

V první řadě je třeba dobře probírat plody, jak se objeví nějaký nahnilý nebo plesnivý, okamžitě zbystřete. Toxiny se často dostávají i do okolních kusů. Ideální je právě nakupování jednotlivých plodů. Při koupi celé bedničky je riziko vyšší. Nenakupujte v zimě na venkovním tržišti. Nízké teplot y mohou mandarinky poškodit a zákazníky to jen tak jednoduše nepozná. Pozor na plody se změklou kůrou. Především u citronů a grepů toto pravidlo platí několikanásobně. U měkčích mandarinek počítejte s expresní spotřebou. Sledujte i zemi původu. Tradičně se jedná třeba o Maroko, Čínu nebo oblast Abcházie.

MandarinkyFoto: Freepik

Mandarinka, klementinka, nebo tangerinka?

Vcelku ožehavá otázka. Rozdíly mezi těmito plody jsou totiž minimální. Mandarinky se vyznačují tím, že jsou z obou stran poněkud zploštělé. Jejich chuť je jemná a poměrně jednoduše je oloupete. Klementinky jsou nejmenší a jejich slupka bývá hodně hladká. Mají tmavší barevný odstín a neobsahují pecky. Pěstovat se dají i v našich podmínkách. Tangerinky jsou typické světle oranžovou barvou a kulatým tvarem. Jsou také největší. Hůře se loupou a mají tvrdší slupku. MandarinkyFoto: Unsplash

Po oloupání mandarinek si umyjte ruce

Jasně, tento proces by se měl stát jakousi samozřejmostí v rámci hygienických návyků. Na kůře mohou zůstat látky, jež nemusí být pro lidský organismus zrovna žádoucí.

MandarinkyFoto: Freepik

Zdroje info: https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/jak-nenaletet-pri-nakupu-citrusu-40146199
https://itesco.cz/hello/clanek/rozeznate-mandarinku-od-klementinky-obe-vam-zlepsi-den/23192/

Náhledové foto: Freepik

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.