Ušetřete si práci na zahradě pomocí hnojiv

Postřik

Pokud rádi zahradničíte a pěstujete si svou zeleninu, bylinky nebo ovoce, pak vám určitě není hnojivo cizím pojmem. Hnojiva jsou bohatá na živiny, proto pomáhají rostlinám v růstu. Které hnojivo zvolit právě ve vašem případě?

Jaké druhy hnojiv můžeme použít?

Prakticky se lze setkat se dvěma druhy hnojiv. S organickými a umělými. Každé z nich má svoje výhody a nevýhody. Ty si dnes maličko přiblížíme.

Organická hnojiva

Tento typ hnojiva je vyroben z přírodních materiálů. Jedná se například o kompost, hnůj nebo rostlinné zbytky. Tato volba je vhodná pro všechny, kteří chtějí pěstovat plodiny bez chemikálií. Organická hnojiva jsou bohatá na živiny a jejich výbornou vlastností rovněž je to, že dokážou zlepšit kvalitu půdy. Oproti umělým hnojivům je ve svém účinku pomalejší a méně efektivní.

Umělá hnojiva

Pokud hledáte více efektivní hnojivaefektivní hnojiva, pak jsou to právě ta umělá. Jsou vyrobena synteticky a jsou mnohem účinnější než ta organická. Ovšem jejich použití není tak růžové, jak se může zdát. Účinek je sice rychlejší, dokonce mohou obsahovat i více živin, jenže mohou být škodlivá pro půdu i její okolí. Je zde tedy obzvláště důležité držet se návodu a nepřehánět to s dávkami. Jinak si více ublížíte, než pomůžete.

Jak nejlépe hnojiva aplikovat?

Pokud hledáte vhodné řešení, jak nejlépe hnojiva aplikovat, pak vám jednoznačně pomůže postřikovač. Docílíte tak v krátkém čase rovnoměrného pokrytí potřebné plochy, navíc zcela jednoduše. Důležité při jeho používání je ale dodržovat bezpečnost a nosit ochranné pomůcky. Hlavně respirátor, ochranné brýle a rukavice.

Pomocí postřikovačepostřikovače ovšem můžete zabít více much jednou ranou. Kromě hnojiva dokáže pracovat také s přípravky proti škůdcům nebo plevelu. Rázem tak díky jednomu přístroji můžete ušetřit spoustu drahocenného času a chránit rostliny proti okolním vlivům.

Hnojivo

Foto: Shutterstock

Hnojiva obsahují nezbytné živiny

S vyšším obsahem fosforu – hodí se pro zeleninu, která potřebuje více podpory pro kořenový růst, tvorbu květů a plodů. Tedy pro pěstování rajčatpěstování rajčat, paprik, okurek nebo třeba hrášku.

S vyšším obsahem draslíku – pro zeleninu, která potřebuje tvořit silné a zdravé plody. Opět je vhodné pro rajčata, okurky nebo papriky. Dále pro brokolici, špenát, melouny nebo jahody.

S vyšším obsahem dusíku – výborná volba pro zeleninu, která potřebuje silné a zdravé stonky, listy a výhonky. Známými příklady jsou například fazole, kukuřice, zelí, špenát nebo salát.

Teď už víte o hnojivech vše podstatné a můžete se vesele pustit do pěstování vaší zdravé domácí zeleniny.

Zdroje info: tipio.cz, levnepostriky.cz

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.