Umělý, nebo přírodní ratanový nábytek? Radíme s výběrem

Ratanový nábytek

Ratanový nábytek se v dnešní době těší velké oblibě a je jednou ze základních kulis teras, zahrad a balkonů mnohých z nás. Zatímco i kovový, nebo plastový zahradní nábytek zůstává značně populárním, ratanový nábytek nabízí něco navíc, a proto se dostává do popředí zájmu. Jedná se především o rustikální, přírodní vzhled, který se perfektně hodí nejen do venkovních prostor, ale i do zimních zahrad, wellness center, hotelů apod. Je třeba si ale uvědomit, že krása ratanového nábytku s sebou nese požadavek na něžnou péči, a to především u varianty vyrobené z pravého přírodního ratanu. Tento materiál je totiž sice robustní, ale také nasákavý a poměrně křehký. To je důvod, proč stále více kupujících sahá po umělém ratanu, který se může pochlubit většinou z pozitivních charakteristik tradičního přírodního ratanu, ale jeho údržba je podstatně jednodušší.

Charakteristiky a potřebná péče o nábytek z pravého přírodního ratanu

Jak již bylo uvedeno výše, přírodní ratan je krásný, ale také jemný a v určitých směrech křehký materiál. Většina obvyklých produktů k čištění nábytku je zabijákem pro tento typ ratanu, proto byste se jim měli za každou cenu vyhnout. Místo toho je třeba ratanový nábytek z pravého přírodního ratanu očistit měkkým kartáčkem (ideálně jednou měsíčně) a vyčistit pomocí vysavače. Voda by měla být použita velmi střídmě, takže se rozhodně nedoporučuje žádné sprchování apod., ale pouze otření vlhkým hadříkem. Neudržovaný přírodní ratan se může poměrně snadno poškodit, ale naštěstí lze většině takových škod zabránit prostřednictvím několika jednoduchých kroků. Přírodní ratan by měl mít na sobě v ideálním případě neustále tenkou vrstvu ochranného vosku, která zpevní jeho vlákna a uzavře povrch před vniknutím vlhkosti, ale i nečistot. Lněný olej dobře obnoví starý ratanový nábytek, pokud nebyl dříve nalakovaný. Nohy nábytku je vhodné vybavit pryžovými, nebo plastovými zátkami, aby nedocházelo k otěru ratanu o podlahu.

Jaké je situace v případě umělého ratanu?

Nábytek z umělého ratanu se těší velké oblibě především na zahradách a jiných venkovních prostorách, protože výborně odolává vnějším vlivům, jako je déšť, nebo UV záření. Umělý ratan vyžaduje mnohem méně úsilí pro jeho udržení v optimálním stavu než jeho přírodní protějšek. Umělý zahradní ratanový nábytek je totiž vyrobený z kovové kostry potáhnuté vrstvou plastu, takže není nasákavý a lze je zcela jednoduše čistit i proudem vody. V případě většího zašpinění stačí použít houbičku s běžným čisticím prostředkem a následně nábytek opláchnout čistou vodou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.