Trpasličí jabloň versus ta klasická: jaké jsou výhody a nevýhody

Jabloň

Trpasličí odrůdy jabloní jsou stále více populární, a to nejen pro ty zahradníky, kteří nemají dostatečný prostor na zahradě. Pro spoustu výhod, které tyto miniaturní stromky nabízí, je pěstují také lidé, kteří mají dostatečně velkou zahradu. Při pěstování trpasličích odrůd ovoce ale neexistují jen samé výhody. Jako všechno na světě, má to i své nevýhody. Zakrslé jabloně dosahují výšky 4 až 6 metrů, ty trpasličí pak maximálně 2 metry.

Rychlý růst

Trpasličí jabloně rostou mnohem rychleji, než ty klasické. To znamená, že se můžete dočkat také dřívější sklizně. Již třetí rok po výsadbě je možné sklízet první jablíčka. A ačkoli se to nezdá, sklizeň může být opravdu bohatá. Tyto stromky se tedy velice hodí pro nepříliš trpělivé zahradníky.

Jabloň

Foto: Pixabay

Nízká výška

Mezi další výhodu patří to, že vzhledem k nízké výšce těchto stromků je velmi snadné sklízení jablek. Také další údržba stromu, jako je prořezávání, různé postřiky či další ochranná opatření vůči chorobám a škůdcům, je možné provádět mnohem pohodlněji. Nízké stromy mají také nižší stín, což můžete ocenit na zahradě, kde nechcete, aby byly zastíněny okolní rostliny. Díky nízké výšce tedy nebudete potřebovat žebřík.

Pozor na vítr

Kořenový systém těchto rostlin dosahuje do hloubky maximálně 1 metr. To znamená, že když přijde silný vítr, může snadno dojít k nebezpečnému ohýbání či vylomení stromků. Proto je vhodné pěstovat také stromy u vhodné opory nebo v místech, kde nehrozí silné poryvy větru.

Péče o trpasličí jabloně

Pokud bychom chtěli srovnat to, jakým způsobem budeme o trpasličí jabloň pěstovat ve srovnání s jejími vyššími odrůdami, zaznamenáme, že rozdíly nejsou veliké. Stejná doba řezu, sklizně, ošetření proti škůdcům a nemocem. Proto se pěstování tohoto typu jabloně rozhodně nemusíte obávat.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2021/04/25/kak-otlichit-sazhenec-karlikovoj-yabloni-ot-obychnoj-plyusy-i-minusy/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!