Travní osivo: jak a kde ho skladovat, aby se nezkazilo

Trávník

Odhadnout, jaké množství travního osiva budete potřebovat, nemusí být nic jednoduchého. Navíc se vždycky bude hodit nějaké to travní osivo navíc, díky čemuž pokryjete i místa, kde se tráva neujala, nebo kde trávník přes zimu vymrznul. Abyste ale dosáhli toho, že si travní osivo zachová svou životnost a co nejvyšší kvalitu, je třeba je skladovat správným způsobem.

Travní osivo a životnost

Výrobci uvádí, že travní osivo je velice odolné a dosahuje dlouhé životnosti. Skladovat jej můžete klidně i 10 let (zkontrolujte ale údaje na obalu svého osiva, nejčastěji je životnost dva až tři roky). Pravdou ale je, že s každým rokem skladování klesá klíčivost osiva o 10 %. A důležité je dodržovat správné skladovací podmínky, abyste si tuto životnost zachovali. Základní podmínky pro skladování je chlad, temno a nízká vlhkost. Vlhkost je důležitá z toho důvodu, aby semena zůstala čerstvá a připravená na klíčení.

Tráva

Foto: Pixabay

Kvalita semen a rychlost jejich klíčení

To, jak rychle travní osivo vyklíčí (a jeho počet), je ovlivněno místem výroby, podmínkami sklizně a kvalitou semen. Takže kromě toho, jak budete své osivo skladovat vy sami, je důležité, aby bylo správně skladováno ještě v obchodě. Údaje o klíčivosti na obale můžete očekávat v roce, ve kterém bylo semeno zabaleno. Pak už bude klíčivost samozřejmě nižší. To znamená, že čím starší osivo máte, tím více semen byste na daný prostor měli použít, aby se zaplnila plocha výsadby.

Podmínky skladování

Pokud byla semena umístěna do uzavřených nádob ihned po sklizni, budou se těšit delší životaschopnosti. Sáčkovaná semena mají naopak tendenci rychleji podléhat negativním vlivům vlhkosti. Již jsme uvedli, že důležité je zachování určité vlhkosti. Avšak příliš moc vlhkosti může způsobit houbové a plísňové infekce či předčasné rašení. Do semen se rádi pouští taktéž hlodavci i jiní škůdci, takže je zapotřebí semena skladovat tak, aby byl jejich přístup zamezen. Není ideální vystavovat semeno mrazu, proto jej neskladujte venku.

Zdroje info:

https://www.bobvila.com/articles/does-grass-seed-go-bad/

https://m.magazinplus.cz/hobby/140-rady-a-tipy-jak-docilit-krasneho-travniku.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!