Tipy pro skvělou úrodu rajčat

Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, kterou zahradníci rádi pěstují. Každý zahradník sní o tom, že si vypěstuje dokonalá rajčata: pevná, ale šťavnatá, sladká, ale pikantní, aromatická a bez skvrn nebo prasklin. Bohužel existuje jen málo zeleniny, která je tak náchylná na nejrůznější problémy, než jsou právě rajčata. Trik pro skvělou úrodu začíná již výběrem odrůdy, díky které se vaše rostliny správně rozvinou. Také je vhodné předcházet spoustě problémům ještě předtím, než se rozjedou. Níže přicházíme s několika osvědčenými tipy pro skvělou úrodu rajčat.

Dostatek prostoru pro semena

Pokud pěstujete rostliny ze semen, pak jim dejte dostatek prostoru. Ano, znamená to jednu rostlinu na jeden květináček. Slabší a menší sazenice vytrhněte ve prospěch nejlepší sazeničky. Příliš přeplněné květináče předpěstovaných rostlinek znamenají méně kvalitní růst – a pozdější problémy s nemocemi rajčat. Krátce poté, co na svých sazeničkách objevíte první sadu pravých listů, vysaďte je do květináčků (či jiných nádob) o průměru asi 10 cm.

Dostatek světla je taktéž důležitý

Sazenice rajčat vyžadují silné, přímé světlo. Vzhledem k tomu, že své sazenice začínáme pěstovat na jaře, je světlo na parapetu, na které dopadá přímé sluneční záření, obvykle dostačující.

Tip pro silné stonky

Aby vaše rajčata vytvořila si co nejsilnější stonky, je potřeba vystavit je proudění vzduchu. U rostlinek, které jsou venku, se o to postará příroda. Pro sazenice uvnitř je potřeba zajisti nějaký druh cirkulace vzduchu. Vytvořte mírný vítr například tak, že zapnete ventilátor po dobu pěti minut asi dvakrát denně.Spirálové tyče na rajčataRajčata: Foto Radek Štěpán

Zahrabejte stonky

Pokud zahrabete sazeničky o něco hlouběji, než byly zasazeny v květináči (až k několika nejvyšším listům), rajčata začnou rozvíjet kořeny po celých svých stoncích. A více kořenů vytvářejí silnější rostlinu. Máte dvě možnosti: buď vykopete dostatečně hlubokou jámu nebo vykopete mělkou jámu a položité na ni rostlinu jakoby do strany. Rychle se narovná a vyroste směrem ke slunci.

Mulčování pro teplejší půdu

Rajčata milují teplo. Mulčování může být skvělým prostředkem jak udržet teplo v půdě. Mulč použijte ale až v případě, že půda bude již zahřátá (protože pokud mulčujete studenou zem, její ohřátí naopak bude trvat déle). Poté, co teploty budou dostatečně vysoké, a to jak ve dne, tak i v noci, je čas použít mulč. Ten je skvělý i pro udržení vlhkosti v půdě a potlačení plevele.

Rajčata: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!