Tipy, jak se v únoru postarat o ovocné stromy a keře

Sníh

Únor je měsícem, který patří do zimního období, nicméně už teď můžete začít dělat určité přípravy na jaro. Až přijde jaro, tak už budete na zahradě v jednom kole. Proto budete rádi, když si určité činnosti připravíte už teď, kdy zahradní rostliny ještě spí. Odměnou vám bude bohatá sklizeň ovoce a zeleniny. Co je třeba udělat v ovocném sadu?

Některé ovocné stromy a keře je třeba prořezat

V únoru je vhodný čas na prořezání některých ovocných stromů a keřů. Vaši pozornost si zaslouží jabloně, hrušně, keře lesních plodů, angrešt, maliny a rybíz. Zaměřte se na staré a poškozené větve, dále pak na ty, které rostou příliš blízko u sebe. Odstranit byste měli i ty větve, které směřují dovnitř koruny a také ty zlomené. Suché výhony vystřihujeme i při zimním řezu.

Malina

Foto: Pixabay

Bělení může ochránit stromy před popraskáním

Bělení má za účel ochránit stromy před náhlými teplotními změnami. Pokud by například došlo k prudkému oteplení, váš strom sluneční paprsky díky nátěru odráží. To znamená, že se zahřeje méně. Díky tomu u něj nemusí nastat probouzení ze zimy v době, kdy je to ještě nevhodné. Kmeny se bělí už před zimou, únor je ale obdobím, kdy je třeba nátěr překontrolovat. Déšť jej totiž může smýt.

Uschlé plody na větvích

Pokud jste to neudělali na podzim, je třeba to udělat nyní. Odstraňte všechny uschlé plody na větvích. Pravdou totiž je, že jsou takovou pozvánkou pro různé patogeny. Mohly by tak způsobit choroby, které se mohou šířit z jednoho stromu na druhý. Všechno staré ovoce proto musí pryč.

Postřik proti kadeřavosti

Únor je měsíc, kdy je třeba nanést první vrstvu postřiku proti kadeřavosti. Jedná se to broskvoní. Samozřejmě je ale třeba zohlednit i dobu kvetení. Ideální teplota na postřik je kolem 8 °C, a to poměrně stabilně. Někdy přijde příležitost na první postřik proti kadeřavosti až v březnu.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/luty-w-ogrodzie-czas-intensywnych-przygotowan-do-wiosny/

https://realenglishfruit.co.uk/fruit-tree-care-tips-for-february/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!