Tavolník: přizpůsobivý, odolný a užitečný opadavý keř

Tavolník

Tavolník (Spiraea) je listnatý keř, který se vyskytuje ve více než osmdesáti druzích. Obvykle má krásné bílé či růžové květy. Vzhledem k nenáročnosti pěstování jej můžete použít téměř kamkoli, klidně i na skalku nebo jako živý plot. Je nutné trochu toho nastudovat o jednotlivých druzích, protože se liší svou velikostí, ale také barvou listů a květů. Odlišnosti mohou být také v tom, kdy keř začne kvést.

Kdy vysazovat tavolník?

Tavolník můžeme vysazovat kdykoli, ideálně však na podzim, asi do poloviny listopadu. Půda by v tuto dobu neměla být ani blátivá, ani promrzlá. Pokud se vám tavolník nehodí na místě, kam jste ho prve vysadili, nevadí. Má prosté a mělké kořeny, takže jej můžete vyrýt a přenést na nové stanoviště. Velmi rychle se aklimatizuje, na rozdíl od jiných rostlin netrpí šokem z přesazení.

Péče o tavolník

Ideální je slunné místo s kvalitní půdou. Pokud půda nebude dostatečně bohatá, bude keř méně kvést. Stejně tak je tomu i ve stínu. Jedná se o nenáročný, mrazuvzdorný keř. S řezem to nemusíme nijak přehánět, pouze na jaře odstraňujeme slabé větve.

Tavolník japonský

Tavolník japonský: Foto Pixabay

Množení tavolníku

Pokud se vám tavolník zalíbil a chtěli byste na své zahradě více takových keřů, nemusíte spěchat do zahradního centra. Zkuste si namnožit tavolník z již existujícího zavedeného keře. V červnu nebo červenci z něj odeberte několik řízků. Množení je také možné pomocí obrůstajících výmladků (ty se ale nevyskytují u všech druhů tavolníků). Výmladky po odříznutí zasadíme na podzim nebo na jaře.

Tavolník van Houtteův

Tento druh nese latinské označení Spiraea x vanhouttei. Jedná se o bezproblémovou dřevinu, která nese květy oslnivě bílé barvy. Kvete v květnu a červnu. Na podzim se ale můžete těšit z oranžového zbarvení listů. Hodí se do volně rostoucích živých plotů.

Tavolník japonský

Velice oblíbený druh Spiraea japonica dosahuje výšky od 0,5 do 1 metru v závislosti na odrůdě. Tato odrůda má tenké větve a kvete růžovými květy, a to od června až do září. Listy mají světlezelenou barvu a jsou velmi atraktivní i po odkvětu keře.

Tavolník Billardův

Další oblíbenou odrůdou je Spiraea x billardii. Liší se zejména svými květy, které jsou výrazné, nahoru vystupující laty. Květů je méně, mají růžovou barvu, ale objevují se až do konce léta. Tento druh může být náročnější v tom, že abychom podpořili další růst květů, je vhodné odstraňovat již odkvetlé květy. Na druhou stranu se tento keř rozšiřuje sám pomocí kořenových oddenků.

Tavolník: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!