Stříšky u zahradních altánů

Různá zahradní posezení – zahradní altány a přístřešky – jsou oblíbeným místem trávení volného času zejména v letních měsících. Každá taková stavba vyžaduje přípravu a rozmýšlení, z jakého materiálu zahradní altán postavit.

Tyto stavby bývají nejčastěji dřevěné. Co bývá u zahradních altánů a pergol rozdílné, je použitá střešní krytina. Zde může být použita řada různých materiálů. Může to být jednoduchá dřevěná střecha, dají se použít různé umělé materiály nebo také levnější plechové střechy. V sortimentu plechových střech a plechových střešních krytin existuje řada možností, jakou plechovou krytinu na zahradní altán použít.

Podívejme se nejprve na jednoduché plechové střechy. Ty se vyznačují velice snadnou montáží a také příznivou cenou. Plechovou střechu namontuje zdatný řemeslník bez použití jakýchkoli speciálních pomůcek. U plechových střešních krytin můžete vybírat z plechových krytin z pozinkovaného plechu, můžou to být také hliníkové plechy nebo můžete použít trapézové plechy. U trapézových plechů je výhoda ta, že pod profilem této střešní krytiny proudí dostatečné množství vzduchu, zahradní altán tak dobře větrá a nepřehřívá se.

Pokud se rozhodnete při výstavbě zahradního altánu nebo pergoly pro plechovou střechu, nemusíte konstrukci altánu stavět příliš robustní. Plechové střechy jsou lehké a nenáročné na nosnou konstrukci. I toto je jeden z důvodů, proč jsou plechové střechy oblíbené.

Pokud je váš zahradní altán nebo pergola větších rozměrů, je vhodné jej doplnit o ochranné prvky, jako jsou různá držadla a zábradlí. K dřevěnému altánu s plechovou střechou se nejlépe hodí zábradlí z nějakého ušlechtilého kovu – nejčastěji to bývá nerezové zábradlí. Celkový dojem z takové pergoly bude dokonalý.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.