Stříhání růží: Kdy a jak je realizovat

Stříhání růží

Pěstování růží je u nás nesmírně oblíbené, o čemž ostatně svědčí i mnohé zahrádka a předzahrádky kde lze spatřit krásné květiny, na nichž lze oči nechat. Pravda je ovšem taková, že i o růže je zapotřebí se pořádně starat. Nejen vysazování, ale i stříhání růží a další péči nelze podcenit. I proto se zaměříme právě na stříhání růží. Je vhodnější řešit stříhání růži na podzim, nebo na jaře. Jak by se měly růže správně stříhat? Na tyto a mnohé další otázky si postupně odpovíme v následujících řádcích. Dozvíte se zajímavé informace, jež se vám mohou třeba aktuálně v chladnějších měsících nesmírně hodit.

Lidová moudra

Určitě je třeba upozornit na mnohé záležitosti vycházející z lidových tradic. Mnohdy se sice nemusí brát nijak výrazně doslovně, nicméně něco na nich stoprocentně bude. Naším tipem je rada hovořící o tom, že na zimu by se měly růže zastřihávat po kolena a na jaře jen po kotníky. Střih tak bude naprosto dokonalý se vším všudy. Na zimu růžím nevezmete příliš z jejich objemu, nicméně budou vypadat kompaktněji. V praxi to znamená, že na podzim je dobré zkracovat zhruba na oček 5 a na jaře by se mělo jednat o očka 3. Neměl by ale být problém ani se zastřiháváním na kratší vzdálenost.

Někdy stačí i jarní stříhání

Mnozí pěstitelé zastávají názor, že bohatě postačí, když se růže ostříhají až na jaře. Před zimou se není nutné nijak výrazně stresovat. Keře se nechají pouze odkvést a na zimu je připravíme přikrytím chvojím, aby nedošlo k umrznutí. Zimy dnes sice nejsou nijak výrazně kruté, nicméně stát se může a za to neštěstí to nestojí. Na jaře se pak ostříhají omrzlé, oschlé a jinak zničené součásti růží do tvaru, který byste rádi chtěli mít.

I na druhu růží záleží

Určitě byste měli zazimování řešit dle konkrétního druhu růže. Některé až tak nevyžadují nutně přikrývání. Přesto se vyplatí vzít chvojí a na růže jej přiložit. Budete mít jistotu, že se na jaře setkáte s nezmrzlými rostlinami, jež nakonec budou krásně kvést.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.