Stříhání levandule: Sběr je třeba řešit včas

Stříhání levandule

Už jste kontrolovali levandule ve vaší okrasné zahrádce? Pokud ano, nejspíše jste zjistili, že jsou v plném květu. Okolo rostlin se nejspíše rojí včelky a další hmyz. Ostatně i na sociálních sítích aktuálně vystavuje fotografie svých polí kdejaká levandulová farma. Vy se pochopitelně můžete květy levandule dlouho kochat. Neměli byste to ale přehánět, jelikož sklizeň levandule by se neměla zaspat. Nyní už určitě čas na stříhání levandule nastal. Pojďme se tedy na stříhání levandule podívat mnohem podrobněji.

Kdy stříhat levanduli?

Pokud se pěstování levandule věnujete dlouhodoběji, jistě víte, že ke stříhání levandule je zapotřebí přistoupit v momentu, kdy ještě nejsou květy úplně rozvinuté. Počítat je třeba s tím, že levandule kvete od června až do srpna. Vidět krásné levandulové údolí tak můžete poměrně brzy v létě a bez problémů i nyní v srpnu.

Přesazení levanduleStříhání levandule: Foto Radek Štěpán

Správné stříhání levandule je velmi důležité

Sbírají se jenom květy s poměrně krátkým stonkem. Právě stonky se nesmí nikdy stříhat kompletně celé. Pozor na to, abyste zasáhli do dřevěné části rostliny. Ta musí zůstat neporušená. Stonky je možné odštípnout pouze ručně, nicméně mnohem lepší je stříhat úrodu zahradnickými nůžkami. Největší sílu mají levandule za horkého slunného dne. Vlhké bylinky by navíc při sušení nejspíše shnily.

LevanduleLevandulové pole: Foto Pixabay

Sušení levandule je velmi jednoduché

Každá levandulová farma nebo pěstitel suší levanduli svým způsobem. V každém případě je nutné najít suché a velmi dobře větrané místo. Stonky se standardně svážou do svazku a pověsí tak, aby kvítky směřovaly dolů. Jinak je možné sušit levanduli také na pečicím papíře nebo ji dát do sušičky na ovoce. Tady se ale nesmíte dostat přes 35 stupňů Celsia.

LevanduleSklizená levandule: Foto Pixabay

Využití levandule je takřka nekonečné

Levandule so najde své místo takřka všude. Pokud začneme konzumací levandulových produktů, tak se tradičně vyrábí levandulový sirup. Hodně oblíbený je i levandulový čaj. Zapomenout nelze ale ani na levandulové bonbonky. Jinak je ale tato rostlina skvělá pro vyhánění nejrůznějšího hmyzu. Pytlíčky se sušenou levandulí zaručeně vyženou moly. Zapomenout nelze ale ani na levandulovou mast či levandulový olej.

Levandulový olejLevandulový olej: Foto Pixabay

Zdroje info:

zavunilevandule.cz, abecedazahrady.dama.cz, levandulovafarma.cz

Sklizeň levandule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.