Stálezelené rostliny je nutné zalévat i v zimě! Jakou věc je třeba vždy dodržet?

I když na to leckdy zapomínáme, stálezelené rostliny je nutné zalévat nejenom v létě, ale také v zimě. Pozor však na několik důležitých pravidel.

Jaké jsou stálezelené druhy rostlin?

Stálezelené druhy, jako jsou rododendrony, azalky, cesmíny, bambusy či zimostrázy. Jde samozřejmě jenom o krátký výčet těch hlavních. Tedy těch, které jsou na současných zahradách nejběžnější. Jinak se může jednat o řadu dalších druhů, se kterými se lze zcela běžně setkávat.

Kdy se mají zalévat? Poradíme vám

Za teplého počasí polévejte i v zimě, aby nevyschly. Častěji, ale v menších dávkách zalévejte i ostatní rostliny v nádobách, dávejte ale pozor, abyste je nepřelili. Zkrátka a jednoduše sledujte venkovní teplotu. Ne vždy platí, že během zimy jsou teploty pod bodem mrazu. I v zimních měsících může být teplota nad nulou, nebo kolem nulové hranice. A to jsou doby, kdy je zalévání správné.

Azalka

Foto: Pixabay

A kdy naopak nezalévat?

Je to celkem jasné. Zalévat by se rozhodně nemělo v době silných mrazů. Silný mráz by mohl poškodit nejen rostliny, ale i nádoby. Pokud tedy teploty klesnou pod -5 °C, pak se zaléváním počkejte až do chvíle, kdy se počasí zase trochu umoudří.

V zimě je možná také jiná péče

Dokončujte úklid zahrady, všechny posklizňové zbytky dejte do kompostu. Pokud nemrzne, ryjte nevysázené záhony a nechte je v hrubé brázdě. Zimní mráz půdu vydezinfikuje, zlepší se půdní struktura. Jde o osvědčený postup, jak se i bez hnojiv a chemie dají zlepšit podmínky. Na povrch půdy se dostanou vajíčka, larvy i dospělci škůdců a jiného hmyzu, které mráz nebo ptáci rychle zneškodní.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/rododendrony-a-azalky-spravne-vysadte-a-dockate-se-zarivych-kvetu.A090514_135651_hobby-zahrada_mce

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)