Správná vertikutace trávníku jako cesta k zelenému pažitu

Vertikutátor

Krásné precizně střižené travnaté plochy tvoří jakýsi základ každé zahrady. Mít krásný trávník ale není tak jednoduché. Ano, pokud si necháte položit travnaté pásy a máte automatický systém zavlažování, situace je pochopitelně jiná. My se ale zaměříme na standardní travnaté plochy. O ty je zapotřebí se velmi precizně starat. Důležitou roli hraje především vertikutace. Jedná se o specifické provzdušnění travnaté plochy, které se realizuje právě nyní v jarních měsících. Dříve se vertikutace až tolik neřešila, jelikož se tradičně hrabalo na podzim listí a vertikutátory v současní podobě neexistovaly. Dnes je ale situace jiná. Kdy tak přesně činit a jak trávník provzdušnit?

Kdy vyrazit na procházku s vertikutátorem?

Klidně už nyní, stačí pouze, aby se teplota půdy přehoupla přes 7 stupňů Celsia. Důležitou roli hraje i charakter terénu. Pokud je po dešti a půda je promáčená, rozhodně vertikutátor ani nevytahujte. Práce by se proměnila v bahenní lázeň. V opačném případě počítejte s větším množstvím prachu. Máte trávník pouze 3 a méně let? Pak ještě vertikutaci vynechejte a počkejte s ní do příští sezony. Trávník potřebuje zpočátku pořádně vyrůst.

Detail vertikutace

Jak na vertikutaci samotnou?

Pokud máte trávník už delší, nejprve ho ještě před prací s vertikutátorem posekejte. Délka střihu je libovolná, určitě nemusíte jit na minimální. Co se týká samotné vertikutace, tady je dobré volit hloubku řezu kolem 3 mm. U divočeji rostoucích travnatých ploch například v pracích se volí klidně i 5 mm. Dotek nožů se zemí ne nezbytností. Hloubku poznáte po vertikutování kousku plochy. U silněji zarostlých ploch, kde jsou patrné mech i plstě, vertikutujte dvěma směry. Na našem obrázku je jasně vidět, že jedno místo se přejelo dvakrát.

Vertikutace větší plochy

Když je hotovo…

Po vertikutaci by měl být trávník čistý a viditelné rýhy po nožích. Optimální je ihned po tomto procesu vysít novou trávu, aby byl trávník mnohem hustější. Rýhy po vertikutátoru se také tradičně vysypávají křemičitým pískem. Zapomenout nelze ani na dohnojení plochy. Trávník si to zaslouží a bude růst lépe.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.