Slupky z okurek nevyhazujte, bleskově z nich vyrobíte účinný postřik proti roztočům

Okurková limonáda

Slupky z okurek nevyhazujte, bleskově z nich vyrobíte účinný postřik proti roztočům. Všichni známe hořkou chuť okurky, která může zkazit sendvič nebo salát. Jedním z tipů, jak snížit hořkou chuť okurky, je oloupat ji.

Za hořkou chuť okurky je zodpovědný cucurbitacin. Jedná se o látku, která se přirozeně nachází v listech a výhoncích brukvovité zeleniny, jako jsou okurky, cukety, dýně a patisony. Ačkoli kazí chuť okurky, právě díky této látce se mohou slupky okurky osvědčit v boji proti škůdcům, kteří napadají naše rostliny.

Roztoči – obtížný protivník pro milovníky hrnkových rostlin

Pro milovníky hrnkových květin představují roztoči obtížného soupeře. Tito drobní parazité mohou nenápadně poškodit listy našich pokojových rostlin, způsobit jejich zhnědnutí, zežloutnutí a nakonec i uvadnutí. Existuje však jednoduchý a ekologický způsob, jak pomoci našim rostlinám v boji proti těmto škůdcům, a to pomocí slupek od okurek.

Okurka

Foto: Pixabay

Jak používat okurkové slupky? Recept na zalévání a postřikování vodou

Pro využití okurkových slupek v boji proti roztočům si můžeme připravit speciální vodu na zalévání a postřik květin. Zde je recept:

  • Okurky oloupejte a ponechte slupky, měli byste jich mít asi 1 kilogram (klidně si je do zásoby uložte v mrazáku).
  • Okurkové slupky vložte do sklenice a zalijte je litrem vody.
  • Sklenici pevně uzavřete, abyste zachovali čerstvost.
  • Odstavte sklenici asi na 5 dní, aby se přísady ze slupek mohly vylouhovat ve vodě.

Po 5 dnech roztok přeceďte a získanou vodu použijte k postřiku rostlin napadených roztoči. Touto vodou můžete rostliny také zalévat. Je bohatá na mikroživiny, jako je fosfor a draslík, které podporují zdravý růst rostlin. Jedná se o jednoduchý způsob využití slupek z okurek, který může výrazně zlepšit stav vašich hrnkových rostlin.

Další způsoby použití slupek z okurek pro domácí pěstování

Slupky z okurek můžete vložit přímo do půdy v květináči. Díky tomu se cenné složky budou postupně uvolňovat do půdy a pomohou rostliny chránit se před roztoči.

Dalším způsobem je usušení okurkových slupek na slunci a jejich následné spálení. Vzniklý popel můžete smíchat s vrchní vrstvou půdy v květináči. Rostliny tak získají i cenné mikroživiny.

Shrnutí

Slupky od okurek, tedy příště rozhodně nevyhazujte. Jejich přírodní složky pomáhají odpuzovat roztoče a poskytují mikroživiny nezbytné pro zdravý růst rostlin. Proč tedy místo vyhazování okurkových slupek nevyužít jejich přínos pro naše domácí zahrady? Je to jednoduchý a ekologický způsob, jak zlepšit zdraví našich rostlin a nic nestojí.

 

Zdroj: https://panidomu.cz/vyzbrojte-se-proti-skudcum-ekologicky/, https://www.idnes.cz/hobby/domov/daji-se-jist-slupky-vitaminy-ovoce-zelenina-vlaknina-draslik.A230827_212119_hobby-domov_bkch

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)