Slivoň třešňová slibuje nádherné květy a chutné ovoce

Třešňová švestka

Slivoň třešňová (Prunus cerasifera) či slivoň myrobalán nebo dokonce myrobalán třešňový – to jsou všechno názvy pro nízký strom, který má svůj původ v Malé Asii a na Balkánu. Stále častěji je tento strom oblíbený také u nás, kde jej vysazujeme ve formě řad a živých plotů. Skvěle se hodí i do japonských zahrad. Když tento strom v dubnu a květnu vykvete, je to něco nádherného. Větve jsou obsypány květy, obklopeny včelami a nádherně voní.

Slivoň třešňová a její využití

Slivoň třešňovou upotřebíte jako dekorativní součást vaší zahrady. Velmi dobře funguje součástí zátiší různých rostlin, svědčí jí to ale také jako solitéru. Květy, které se objevují na přelomu dubna a května, jsou nádherné, přitahují opylovače a voní. Z nich se vyvinou plody na přelomu srpna a září. Tyto plody jsou jedlé a chutné. Používají se podobným způsobem, jako jiné peckovice – můžete je jíst jen tak, připravovat z nich zavařeniny a džemy nebo si z nich upéct koláč. Pokud je ponecháte na stromě, ptáci si na nich rádi pochutnají.

Slivoň myrobalán

Foto: Pixabay

Pěstování slivoně třešňové

Ideální stanoviště pro pěstování slivoně třešňové je plné slunce a také polostín. Za rok můžete očekávat přírůstek stromu od 80 do 100 cm, maximální výšky 500 až 800 cm dosáhne po asi 15 letech. I když je rostlina velmi dobře mrazuvzdorná (zvládne mrazy pod – 27 °C), mladé stromky se vyplatí chránit před mrazem vhodným mulčem nebo třeba agrotextilií. Půda by měla být mírně vlhká. Pokud se rozhodnete vysadit více stromků, dejte je ve vzdálenosti 30 až 50 cm od sebe. Pro výsadbu je ideální březen, duben, říjen nebo listopad.

Péče o slivoň třešňovou

V červnu a srpnu je možné strom prořezávat, abychom mu zachovali tvar a pomohli mu před příliš hustým růstem. Prořezávání snáší velmi dobře, proto se s oblibou používá také jako živý plot. Hnojíme jednou za rok, ideálně zapracováním kompostu nebo organického hnojiva do půdy v okolí stromu. Ideální období pro hnojení je měsíc březen. Když je příliš sucho, je vhodné strom také zalévat – zálivka by měla být mírná, když půda vyschne do hloubky asi 1,5 cm. Zaléváme také mladé stromky.

Zdroje info:

https://radimejak.cz/slivon-myrobalan-druhy-vyuziti-pestovani/

https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/sliwa-wisniowa/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!