Sláma se skvěle hodí k travnímu semenu. Zde jsou důvody proč

Travník

Výsev trávy je obvyklou činností, která nás čeká po zimě. Téměř vždy se nějaká ta holá místa objeví. Také při zakládání trávníku se ale může hodit jednoduchý trik se slámou. Ten spočívá pouze v tom, že semena zasejete podle návodu a nahoru na ně umístíte slámu. Tento způsob se vyplatí nejenom díky tomu, že rozkládající se tráva může poskytnout živiny navíc. Důvodů je mnohem více a budou se vám líbit.

Sláma pomáhá dosáhnout našich cílů

Při výsevu travního semene se snažíme především o to, aby semena zůstala na místě, dokud tráva nevyklíčí a nevytvoří kořenový systém. Teprve kořeny udrží osivo na jednom místě. Dále je zapotřebí poskytnout osivu dostatek vlhkosti a tepla, protože tyto podmínky příznivě ovlivní klíčení. A obou výše jmenovaných cílů můžete dosáhnout právě tím, že na travní semena umístíte tenkou vrstvu slámy.

Sláma

Foto: Pixabay

Klíčení travního osiva

Aby mohlo travní osivo vyklíčit, potřebuje kontakt s půdou, teplo a vlhko. Travní osivo je drobné a lehké, takže jej nelze zahrabat dostatečně hluboko, abychom mu tyto podmínky mohly zajistit. Obvykle trvá až tři týdny, než osivo vyklíčí. Klíčení začíná tak, že semínko vyprodukuje malý kořen, který se postupně vyvíjí a rozvětvuje. Následně se objeví malé nerozvinuté listy. Všechny následující listy rostou ze středu a každý je vyšší než ty před ním. Tenká vrstva slámy propustí sluneční světlo a umožní nerušený růst trávy.

Sláma a její hlavní přínosy

Už bylo řečeno, že sláma zajistí, aby semínka byla pěkně v teple a vlhku. Dále pak zabrání rozfoukání semen nebo jejich odplavení. Sláma chrání semena před silným slunečním zářením a odrazuje ptáky a malé savce, kteří by se do semínek mohli pustit. Sláma se sama rozloží, takže ji nemusíte sbírat. Navíc tento rozklad obohacuje půdu o mnohé důležité živiny. Funguje jako vrstva mulče, což znamená, že se na ni můžete spolehnout i v omezení růstu plevele.

Použití slámy

Sláma je bez semen, takže nehrozí, že si vypěstujete rostliny, které nechcete. Aplikujte ji na místa, kam jste vyseli trávu, ale nepříliš hustě – klíčící semena budou potřebovat určitý prostor pro růst. Skrz rozloženou slámu byste měli vidět na půdu. Travní osivo lehce udusejte, zalijte a naneste trávu. Na mokré půdě se sláma lépe udrží.

Zdroje info:

https://homeguides.sfgate.com/put-straw-grass-seed-69669.html

https://www.swardman.com/cz/navody/jak-skladovat-travni-osivo/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!