Škůdci a choroby cuket

Cukety patří mezi nejoblíbenější zeleninu, která je poměrně rezistentní vůči různým chorobám a škůdcům. Určitě je ale třeba říct, že tomu tak není úplně. V určitých případech dochází k tomu, že sklizeň může být značně degradována neblahým působením některých škůdců. Podívejme se tedy na to, co vlastně může vaše rostliny cuket zničit. Rozhodně lze hovořit o tom, že takovýchto škůdcům může být několik.

Plíseň okurková

Nepřítelem číslo jedna je pro všechny druhy cuket bezesporu plíseň okurková. Ta napadá rostliny zejména ve velmi dlouho trvajícím suchém a horkém období. Typické je u ní zejména to, že dokáže negativně ovlivnit růst cuket a také se začne vytvářet na povrchu listů šedavý povlak. Preventivním opatřením je kvalitní a pravidelná zálivka cuket. Optimální je mít u rostlin neustále vlhkou půdu. Jestliže jsou rostliny cuket ve výborné kondici, budou vůči této chorobě dokonale rezistentní. Jestliže se plíseň okurková vyskytne, musíte odstranit napadené listy, aby nedocházelo k jejímu dalšímu rozšiřování. Zničit ji ale můžete i fungicidy a různými preparáty na přírodní bázi.

Všudypřítomní slimáci

Velmi nepříjemné je především působení slimáka španělského. Ten dokáže poničit mladé rostliny, a to dokonale. Pokud ale napadne ty větší, pak nějakou výraznou škodu nemusíte očekávat. Většinou pouze lehce okouše listy, což cuketě nijak výrazně neuškodí. Do plodů se pustí jen málokdy pro jecjih tuhou a těžko překonatelnou slupku.

Virová mozaika

Velmi nepříjemným onemocněním je bezesporu virová mozaika. Ta se projevuje především díky žlutým skvrnám, jež se objevují jak na listech, tak i na plodech. Proti tomuto viru se nezmůžete na žádný odpor, jelikož účinná látka prostě a jednoduše neexistuje. Rostliny budete muset kompletně ze zahrady odstranit, aby nedocházelo k dalšímu šíření onemocnění a napadení ostatních rostlin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.