Šípky

Šípky: bohatý zdroj vitamínů na celou zimu

Šípek je plodem růže šípkové z čeledi Rosaceae (rúžových). Najít ji můžeme v okolí měst a vesnic, u polních cest nebo podél silnic (sklízíme ale jen ty, které se nenachází poblíž rušné silnice, mohly by být kontaminovány výfukovými plyny a o jejich zdravotních účincích bychom mohli dost pochybovat). Sbírat lze ale i šípky z pěstovaných šípkových keřů. U nich někdy mohou být šípky větší.

Zdravotní účinky šípků

Šípky sbíráme především pro jejich obsah vitamínu C (ve 100 g šípků se nachází 2 g vitamínu C), díky kterému se v zimě snažíme posílit imunitní systém a bojovat proti infekčním onemocněním. To ale není zdaleka všechno, co šípky nabízí. Díky celé škále dalších vitamínů a živin šípky pomáhají také se zdravím cév a žil (zpevňují cévy a odstraňují bolest žil). Šípky také ovlivňují srážlivost krve a schopnost soustředit se. Z obsažených vitamínů jmenujme vitamín B1 a B2 a z minerálů pak vápník, rutin, fosfor či draslík.

Šípky sběr

Šípky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak šípky používáme?

Šípky můžeme použít syrové nebo i sušené. Asi nejznámějším způsobem použití je příprava šípkového čaje. Ten se připravuje ze sušených šípků. Protože ale platí, že čím déle sušené šípky skladujeme, tím nižší je obsah vitamínů v nich, měli bychom je spotřebovat do jednoho roku. Případné přebytky sušených šípků pak můžete řešit výkupem – výrobci čajů nebo bylinek je letos vykupují s cenou okolo 35 Kč za kilogram sušených šípků.

Šípkový čaj

Pokud již máte nasušeno (což už byste v tomto čase mít měli), pak asi nejjednodušším způsobem, jak je spotřebovávat a obohatit se o spoustu vitamínů, je příprava šípkového čaje. Ten připravíte tak že asi 10 g sušených šípků (to odpovídá 3 lžičkám) rozdrtíme v kuchyňském hmoždíři. Zalijeme je vroucí vodou a necháme 10 minut přikryté louhovat. Poté scedíme přes malé sítko a můžeme vypít.

Šípky jako dekorace

Kromě toho je šípky možné použít také jako dekoraci. Ideální je třeba na dušičkové věnce, které rozveselí svou červenou barvou. K tomuto účelu můžete použít i šípky čerstvé, které jste nasbírali po přemrznutí. V tomto případě nám totiž o obsah vitamínu C nejde.

Šípky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *