Semínka petúnie můžete sbírat a použít v příštím roce. Zde je návod

Petúnie

Semínka jsou snadno dostupná v nejrůznějších obchodech. Utrácet za ně je ale zbytečnou ztrátou peněz, protože mnohá z nich získáte z vlastních rostlin. Tak například na sbírání semínek petúnie, jedné z nejoblíbenějších balkonových rostlin, není nic obtížného. Semena petúnie velmi dobře klíčí, díky čemuž je tato rostlina ideální na sběr semen a množení rostliny. Zde je několik tipů, jak můžete postupovat.

Semínka petúnie

Nejproblematičtější na sběru semínek je skutečnost, že semínka jsou malá a obtížně se s nimi manipuluje. Díky tomu může dojít k jejich spadnutí, odfouknutí na místo, kde semínka nechceme. Pokud tedy plánujete vlastní sběr semen, připravte se na to, že to bude vyžadovat určitou dávku šikovnosti. Kvalita semen bude záviset na tom, jak pěstujete a staráte se o mateřskou rostlinu. Semena sbíráme jen ze zdravě vypadajících rostlin.

Petúnie

Foto: Pixabay

Výběr petúnie

Tato rostlinka se vyskytuje v celé škále barev. A co víc – jeden květ může být zbarven dokonce několika barvami, přecházet z jedné barvy do druhé, být vedle sebe v pruzích apod. Jednotlivé rostliny se mohou lišit také tvarem svých květů. Zatímco jedny budou mít klasické listy, jiné budou mít okvětní lístky roztřepené a nadýchanější. Je jen na vás, jaký druh petúnie si napoprvé zvolíte. Mezi jednotlivými petúniemi se můžete rozhodovat v závislosti na aspektech, kterými se liší: rychlost klíčení, výška rostlin a náchylnost konkrétních odrůd k chorobám.

Sklizeň semínek

Semínka sklízíme z jednotlivých květů. Jsme svědky toho, že květy dozrávají a v semenném lusku ve spodní části květu produkují semena. Chcete-li prodloužit dobu květu, můžete květy zaštípnout. Nebo nechte několik z nich přirozeně odumřít pro sklizeň semen. Květy necháme uschnout a poté je zaštípneme rovnou u základny. Celé je uložíme do vzduchotěsné nádoby. Teprve v této nádobě se lusky otevřou a uvolní semena. Semínka skladujeme na chladném a suchém místě.

Zdroje info:

https://gardenerdy.com/petunia-seeds/

https://www.ehow.com/how_6687272_harvest-petunia-seeds.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!