Sedmikráska coby přírodní kráska, která chutná i léčí. Zkuste méně známé recepty

sedmikráska

Kdo by neznal sedmikrásku? Někteří pamatují, že z pampelišek a sedmikrásek se pletl věneček. Dnes je sedmikráska ocenitelná pro své blahodárné účinky. Ne nadarmo se říká, že nejlepší věci jsou zdarma. O této krásce to platí dvojnásob. Prozradíme vám, proč ji rozhodně využít v kuchyni. Dáme tip na zajímavé a netradiční recepty. Však inspirace není nikdy dost.

Rozšířená rostlina, která roste na mnoha místech a snad v každé zahradě. Není třeba se vypravit nikterak daleko. K tomu sedmikrásky z vaší zahrady jsou nejlepší. Sedmikráska se sbírá především od března do září.

Malá, drobná a velmi účinná

Výhodou není dostupnost této léčivé a chutné rostliny, ale její pestré využití a zejména obsah prospěšných látek pro náš organismus. Pozitivní je, že si tuto rostlinu nemůžete splést s jinou a možno škodlivou, jako je tomu například u medvědího česneku. Příznivých účinků má tato drobná léčivka mnoho.

Látky obsažené v rostlině pomáhají při onemocnění dýchacích cest, kašli (podpora odkašlávání), jsou přírodním lékem proti chřipce, horečce. Rostlina má močopudný účinek, zlepšuje látkovou výměnu v játrech či žlučníku, posiluje imunitu, funguje proti jarní únavě. Konzumace sedmikrásek je prevencí proti bolesti hlavy. Obklady a koupele pomáhají při ekzému, akné, kožních problémech, zánětech, otocích i namožených svalech.

chudobka

Foto: Pixabay

Tvarohový dezert pro malé i velké

Sedmikrásky lze použít klasicky, tj. do pomazánek, omáček, polévek, na ozdobu pečiva, moučníků apod. Ale také si jimi můžete zpestřit menu, jako například v podobě tvarohového krému, na kterém si pochutnají i vaše děti. Stačí připravit tvarohový krém do skleničky, přidat sušenky nebo dětské piškoty a posypat jedlými květy sedmikrásky. Zde platí, že jíme i očima.

Omáčka ze sedmikrásek

 

Zde bude dobré zapojit v rámci sběru celou rodinu, protože je třeba mít cca 100 květů sedmikrásek, 30 listů sedmikrásek. Dále budete potřebovat 1 pórek, olej, mléko a sůl. Na pánvi s olejem udělejte jíšku s nakrájeným pórkem. Směs rozřeďte mlékem, osolte a na závěr přidejte nakrájené listy a květy sedmikrásek

Sedmikrásková omeleta

Budete potřebovat hrst natrhaných sedmikrásek, 2 vejce, 2 lžíce hladké mouky, 2 lžíce mléka, sýr, sůl a tuk na smažení. Vejce rozšlehejte s mlékem, solí a moukou. Těsto nalijte na pánev a těsně před jeho ztuhnutím posypte nasekanými lístky sedmikrásek.

Zdroj: vitalia.cz, apetitonline.cz

Náhledové foto: Pixabay