S výběrem grilu nemusíte čekat na jaro

Grilování masa

Máte rádi jídla, která jsou připravovaná na grilu? Proč si tedy nepořídit vlastní gril domů. Stačí si ujasnit několik bodů. S jeho výběrem nemusíte čekat na příchod pěkného počasí. Vždyť existují i modely, jež se bez problémů dají užívat v interiérech domácností, tedy klidně v zimním období. I nákup venkovních variant je dobré uskutečnit nyní, protože jsou leckdy v obchodech ceny příznivější nežli v momentě, kdy začne hlavní grilovací sezona.

Druhy grilů

Před nákupem tohoto praktického spotřebiče je nutné zvážit především to, jaký by měl mít zdroj tepla. V zásadě existují tři základní modely – gril na dřevěné uhlí, plynový gril a elektrický. Samozřejmě u nich lze evidovat různé rozdíly, kupříkladu posledně zmíněná varianta kromě klasického modelu nabízí třeba kontaktní gril. Ten je koneckonců přímo ideální do kuchyně přímo v bytě či domě, protože je úsporný z hlediska místa a nepotřebujete k němu nic jiného nežli elektrickou zásuvku.

Gril na dřevěné uhlíGril na dřevěné uhlí: Foto avenberg.cz

Grily na dřevěné uhlí jsou asi nejtradičnější volbou. U nich je ale samozřejmě zapotřebí počítat s tím, že při hoření vychází kouř, takže jsou vhodné prakticky výhradně do venkovního prostředí. Výhodou je naopak zpravidla nižší pořizovací cena oproti třeba plynovým modelům. U nich pro změnu oceníte možnost regulace, podobně je tomu také v případě, že zvolíte elektrický gril.

Elektrický grilElektrický gril: Foto avenberg.cz

Rozměry

Kromě zdroje tepla je dále vhodné si ujasnit, jak velký by měl váš nový gril být. Zde opět záleží na tom, jestli bude v interiéru, nebo jej umístíte venku někde na zahradě, na terase apod. Malé grily se obvykle bez problémů vejdou na kuchyňskou linku, případně na zahradní stůl, nepotřebujete tudíž žádný extra prostor. Pro velké grily je už ovšem dobré myslet na zvlášť vyhrazený prostor. Mohou totiž zabrat až několik metrů čtverečních místa.

Grilování: Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.