Rostlinné fytoestrogeny – co všechno umí a kde jich najdete nejvíce

Bylinky

Rostlinné fytoestrogeny – co všechno umí a kde jich najdete nejvíce. Rostlinné fytoestrogeny jsou přirozené látky nacházející se v některých rostlinách, které mohou mít podobné účinky jako ženské pohlavní hormony estrogeny. Jsou široce dostupné v různých potravinách a rostlinách, uvádíme ty nejzajímavější z nich.

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum)

Chutí se podobá kombinaci celeru a javorového sirupu. Obsahuje velké množství rostlinných hormonů, takže je hojně doporučována ženám i mužům při řešení potíží, souvisejících s hormony. U mužů je to zejména erekce, u žen pak problémy s menstruačním cyklem – a samozřejmě velikost poprsí.

Foto: Pixabay

Z fytoestrogenů je pro ženy důležitý zejména diosgenin. Ten kromě vlivu na růst poprsí podporuje také zdraví prsní tkáně. Pochází z ajurvédské medicíny, kde je primárně používána pro zvýšení laktace a při harmonizaci menstruačního cyklu. Dokáže také zmírnit příznaky menopauzy, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá s regulací diabetu, zmírňuje průjem a pomáhají proti zácpě.

Věděli jste, že: Pískavice řecké seno má nejvyšší obsah fytoestrogenů v rostlinné říši?

Pueraria Mirifica alias kudzu

Můžete ji znát také pod názvem kořen Kudzu. Jde o nejnovější objev v této oblasti. První průzkumy naznačují, že může obsahovat dokonce více fytoestrogenů než pískavice řecké seno! Míra jejich využití pro lidský organismus však zatím není přesně známá, zvláště u ní je tedy dobré užívat další podpůrné přípravky z bylinek uvedených níže.

A Pueraria Mirifica má i další výhody: Zlepšuje proudění krve, zvyšuje chuť k jídlu, zmírňuje stres, a minimalizuje potíže při menopauze.

 

Zdroj: https://www.biome.cz/uloha-fytoestrogenu-ve-vyvoji-zdravi-prsu, https://www.breastextra.cz/fytoestrogeny/, https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-gynekomastie-neboli-velka-prsa-trapi-cim-dal-vice-muzu-40033315, https://pece-o-poprsi.heureka.cz/bella-cream-pueraria-mirifica-pripravek-pro-zpevneni-a-zvetseni-poprsi-100-g/#prehled/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)