Řebříček můžete předpěstovat už v únoru – nebo počkat do léta

Vcelku nezáleží na tom, zda jste si v katalogu semen vyhlédli běžný řebříček obecný nebo některý z jeho okrasných kultivarů. Díky jeho vysoké přizpůsobivosti vám ozdobí zahradu už od konce jara až do podzimu. Záleží na tom, jak moc si pospíšíte s jeho výsevem.

Jestliže vsadíte na ten brzký, realizovaný už na konci února do truhlíčků na okenním parapetu, a mladé sazeničky vysadíte ven už po zmrzlých, můžete se jejich bohatého květenství dočkat už za měsíc. A jestliže si necháte trochu semínek v zásobě a svěříte je do volné půdy až v červnu nebo červenci, pokvetou vám teprve na podzim.

Okrasné odrůdy se vyplatí vysévat každý rok

Možná už na své zahradě nějaký žlutý nebo růžový žebříček máte. Minulou sezónu byl jistě nádherný, bohužel jen zřídkakdy mu jeho krása vydrží i během dalších let. Je tedy mnohem lepší staré rostliny vykopat a nahradit je nově vypěstovanými. Semínka řebříčku naštěstí nejsou nijak náročná. Stačí je volně vysít na povrch půdy a mírně zavlažovat.

Jak a kam sázet řebříček

Jakmile sazeničky dostatečně zesílí, můžete je vysadit ven. Líbit se jim bude zejména na suchém a slunném stanovišti v půdě, dobře smíchané s hnojem nebo kompostem. Naopak jílovitou zeminu řebříčky přímo nesnášejí. Vysazujeme je do spony 30 x 30 cm a dobře zalijeme. Později si vystačí jen se zálivkou v době největšího sucha.

Zkrášlí záhony i suché vazby

Žádnou další péči rostliny řebříčku nepotřebují – průběžně je zbavujte pouze blízkosti nejúpornějšího plevele. Jejich květenství jsou velmi trvanlivá. Skvěle se hodí do vázy i do suchých vazeb. Suší se ve svazečcích, zavěšených na suchém a temném místě.

Listy a květy řebříčku obecného mají pak i lékařské a kulinářské využití. V domácí lékárničce poslouží jako skvělý prostředek proti menstruačním křečí a nechutenství, na jaře vám pak zachutnají i jako skvělá přísada do detoxikačních salátů a dalších pochutin.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)