Rajská polévka: Jednoduchý recept pro nekuchaře

Rajská polévka

Sezona rajčat je právě v plném proudu, respektive již končí. Zužitkovat se dají různými způsoby. Recept na domácí kečup, jehož výroba je poněkud delší, jsme již v minulých dnech na našem webu prezentovali. Nyní se zaměříme na mnohem jednodušší záležitost. Bude jí jednoduchá rajská polévka z čerstvých rajčat. Připravit si ji můžete bez problémů i tehdy, když máte poněkud méně času. Nejsou k jejímu uvaření zapotřebí ani žádné velké zkušenosti. Příprava je totiž naprosto triviální.

Co budete potřebovat

Při našem vaření jsme veškeré suroviny přidávali doslova a do písmene od oka. Je to optimální, jelikož každý člověk má jiné chutě. Ostatně i mnozí slavní kuchaři tvrdí, že by se mělo neustále ochutnávat za běhu. Potřebovat tedy budete:

  • 1 kg domácích rajčat,
  • Javorový sirup, případně cukr,
  • trochu vody,
  • špetku soli,
  • těstoviny do polévky nebo sterilovanou kukuřici.

Jak na to?

Nejprve si budete muset zajít na rajčata. Vybírejte raději odrůdy, které mají větší masité plody. Cherry a oválná rajčátka jsou vhodnější pro přímou konzumaci. Po jejich omytí můžete začít vařit. Optimální je hrnec i s poklicí, vše se zrychlí. Rajčata zbavte tvrdé části jádřince. Vařit se budou cca 30 minut. Klidně můžete i déle. Hlavně míchejte, aby se vám nepřipálila. Když jsou rozvařená, jednoduše se rozmixují ponorným mixérem. Následně se směs ochutí javorovým sirupem. My jsme ho dávali cca 1dcl.

Ještě si vše lze vylepšit

Jestliže příliš nemusíte jadérka z rajčat, není problém celou směs po rozmixování přepasírovat a získáte skvělou krémovou polévku. Místo javorového sirupu, který je vcelku drahý, lze využít i klasického cukru. Není od věci dát do polévky také trochu nemleté skořice a hřebíček. Chuť se zase posune o kousek jinam. Podrobný videorecept nabízíme pod tímto článkem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.