Rajčata mají zkroucené listy: příčinou může být nedostatečná zálivka

Rajčata

Rajčata jsou častou zeleninou, kterou si lidé rozhodnou vypěstovat. Důvodem je to, že to zvládne i začátečník, plody jí téměř každý a navíc je jich na jedné rostlince spoustu. Pěstování vám ale může kromě radosti připravit i starost – to v případě, že rostliny začnou jevit známky nespokojenosti. Jedním z těchto projevů je kroucení listů doprovázené zbarvením listů. Listy se svíjí tak, že vytváří „loďkový“ tvar.

Na vině je nedostatečná zálivka

Pokud nemá rostlina dostatek vody, může to být v důsledku nedostatečné zálivky, ale také nadměrného odpařování vody. Rajčata je vhodné zalévat pomalu, ale důkladně – vhodná je kapková závlaha. Prvním příznakem je právě zkroucení listů. Pokud bychom s problémem nic nedělali, došlo by k zastavení růstu rostlinu, usychání listů i celé rostliny. Nedostatečná zálivka ale není jediným důvodem, proč se listy kroutí.

Rajčata
Foto: Unsplash

Rajčata mají spálené listy

Pokud jsou sluneční paprsky příliš intenzívní, může dojít ke spálení listů. V takovém případě je dobré rostlinu při nejsilnějším slunci zastínit. Pokud došlo ke spálení listů, stočí se a zkroutí nahoru. Jestliže nezastíníte rostliny, budou listy hnědnout. I to je signálem nedostatku vody. Zálivku provádějte vždy k základně rostlin, nikoli na listy. Tím totiž zvyšujete nejenom riziko plísňových onemocnění, ale též spálenin listů. Pro zachování větší vlhkosti v půdě, popřemýšlejte o mulčování rajčat (mulč je dobré použít na přelomu května a června, kdy se půda začíná výrazně prohřívat).

Když je problém v hnojení

Hnojiva vždy podáváme v souladu s návodem k použití. Více není lépe a prošlé hnojivo může způsobit více škody, než užitku. Přehnojená rajčata mají zkroucené tmavě zelené listy (obvykle se jedná o přebytek dusíku). Přerušte hnojení a zaměřte se na důkladnou zálivku, která pomůže spláchnout část přebytečných živin.

Rajčata nemají dostatek živin

Pokud je půda příliš chudá, mohou rajčata trpět na nedostatek živin v nich. Pokud rajčatům chybí vápník, projeví se to zkroucením listů – na jejich povrchu se objeví zbarvení v jiném odstínu, vrcholky keřů mají tmavší barvu.

Pavučina na zkroucených rajčatových listech

Tento problém způsobují svilušky, které dokážou napáchat velké škody. V takovém případě je třeba použít ochranné přípravky. Než sáhnete po chemii, zkuste přípravny na olejové bázi. Ty zamezují škůdcům přístup ke vzduchu, takže je tak postupně zlikvidujete.

Rajčata mají lepkavé listy

I tentokrát se jedná o škůdce. Na vině jsou mšice, které připravují rostliny o potřebné šťávy. Rychle se množí, což může problém ještě zhoršovat. I na ně můžete použít různé přípravky. Sáhnout můžete i do domácích zásob – například mýdlová voda na ně funguje dobře. Důležité je používat tyto přípravky pravidelně.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-dlaczego-liscie-pomidora-sie-zwijaja,nId,6035206

https://www.gardendesign.com/tomato/leaves-curling.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!