Ptačinec žabinec jako tradiční plevelná léčivka

Ptačinec prostřední

Vyznat se v plevelných rostlinách není vůbec jednoduché. Odstraňovat všechny ovšem také nemusíte. Mnohé jsou vynikající a obsahují spousty vitamínů i jiných prospěšných látek. Typickým příkladem je i ptačinec žabinec. Tato hojně se vyskytující rostlina má určitě co nabídnout. Jedná se o léčivku, která byla popsána již v 17. století. Pomáhala třeba při prašivině, jak se označoval svrab. Přibližme si tedy ptačinec prostřední mnohem více.

Jak vypadá ptačinec žabinec?

V první řadě je třeba předznamenat, že se jedná o plazivý typ rostliny. Doroste se výšky v maximu okolo 40 cm. Lodyha rostliny je pokrytá nápadnými chloupky. Drobné lístky jsou zelené a mají charakteristický vejčitý tvar. Rostlina se vyznačuje také drobnými kvítky majícími bílou barvu. Jejich velikost činí maximálně 0,5 cm. Samosprašná bylinka tvoří po odkvetení velké množství červenohnědých semen. Vytrhnout ptačinec žabinec není složité, kořeny jsou mělké. Roste prakticky všude, na polích, v zahradách, u cest a jinde.

Kdy sbírat ptačinec a jak ho zužitkovat?

Ke sběru byste měli přistoupit v době, kdy ještě rostlina nekvete. Do salátu je v tomto stavu bylinka vynikající. Sbírat ji můžete bez problémů od dubna až do prvních mrazů. Přes zimu může klidně růst i ve skleníku. Případně není problém ji v létě nasušit a používat ji sušenou. Konzumace je ideální v čerstvé podobě. Pokud se ptačinec déle vaří, ztrácí vitamíny a další látky. Do polévek ho tedy dejte až po dovaření. Jinak jej lze připravit i jako špenát.

Co všechno obsahuje ptačinec žabinec?

Ptačinec žabinec obsahuje pestrou paletu různých látek. Jmenovat bychom mohli například:

  • vitamín C,
  • vitamíny B1 a B2,
  • zinek,
  • mangan,
  • rutin.

Zklidní pokožku při svědění, má blahodárný vliv na pokožku. Používá se i při zánětech. Lázeň z ptačince je účinná při revmatu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.