Ptáci na zahradě: pozvěte je do té svojí a zbavte se škůdců

Červenka

Ptáci na zahradě mohou pomoci. To je také důvod, proč spousta zahradníků staví krmítka pro ptáky nebo alespoň věší lojové koule. Ptáci nejsou našimi nepřáteli. Do své zahrady je můžete pozvat prostřednictvím rostlin, které tam vysadíte. Existují totiž bobule, na kterých si tito ptáci pochutnají. Některé rostliny jim zase poskytnou bezpečné a chráněné útočiště.

Ptáci na zahradě a jejich významná role

I když ptáci mohou také trochu škodit (například nazobávají některé ovoce, typicky například špačci si rádi pochutnávají na hroznech či třešních), vesměs platí, že je považujeme za užitečné tvory na zahradě. Jejich potravou je v drtivé většině hmyz. To znamená, že ptáci si rádi pochutnávají na těch tvorečcích, které považujeme za škůdce. Brání jim v množení, takže hmyz nám nestihne tolik škodit. Uvádí se, že každé léto sní rodinka ptáku několik milionů škůdců nebo třeba komárů. Pokud se vám poštěstí pozvat sovu, získáte tak ochranu proti myším a hrabošům.

Sýkorka

Foto: Pixabay

Rostliny, které se mohou stát domovem ptáků

Ideální je, když několik ptačích budek vhodných pro hnízdění rozvěsíte na rostliny, které jsou pro ptáky přirozeným úkrytem. Ideální jsou husté stromy a keře, do kterých se nedostanou predátoři, jako jsou například kočky. Patří sem například túje, bříza, buxus, habr, buk, tis, jedle, smrk, jalovec a lípa. Jalovec je skvělou rostlinou pro ptáky, bohužel však nastane problém v případě, že bude třeba jej ostříhat. To pak můžete ptáky vyděsit nebo jim poničit hnízda.

Rostliny jako potrava pro ptáky

Některé rostliny pěstujeme na zahradě, aniž bychom je chtěli poskytnout ptákům. Špačci si například rádi pochutnávají na ovoci. Co nás ale bolet nebude, je pěstování slunečnice. Je to nenáročné a až budou semínka zralá, ptáci si na nich rádi pochutnají. Nemusíte je sklízet, to pouze v případě, že stonek začne klesat. Odřežte hlavičku se semínky a zavěste ji například na plot. Tis poskytuje potravu asi 24 druhům ptákům (červenka, brhlík ad.). Mezi velmi oblíbené rostliny patří pro ptáky bez černý, arónie, hloh, dřín, rakytník či brslen.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/ptaki-w-ogrodzie-rosliny-ktore-sa-schronieniem-i-pokarmem-dla-ptakow-aa-sLgj-sVgP-WhSb.html

https://www.discoverwildlife.com/how-to/wildlife-gardening/how-to-attract-birds-to-your-garden/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!