Psí zuby vyžadují čištění: tipy péči o ně

Zuby

Pes vyžaduje péči, a to nejenom co se týká jeho srsti, stravy a zajištění pohybu. Starat bychom se měli také o psí zuby, které jsou důležitou součástí komfortního života psa. Bez zubů by si pes nemohl pochutnat na svých oblíbených pamlscích ani si pohrát se svou oblíbenou hračkou. Bohužel stejně jako u lidí se kvalita chrupu s věkem zhoršuje. Zde jsou základní aspekty péče o psí chrup.

Správná strava

Pokud budete jíst samé sladkosti a nečistit si zuby, nemůžete očekávat, že budete mít zdravý chrup. A podobné je to také u psa. Není vhodné podávat psovi pouze mokré krmivo (jako jsou psi konzervy), protože u nich si neprocvičí svůj chrup. Mokré krmivo navíc podporuje tvorbu plaku, protože je bohaté na bílkoviny a živiny. Suché krmivo, jako jsou například granule, působí jako abrazivní složka – obrousí vaše zuby od plaku. Pozor ale na kvalitu granulí – některé obsahují příliš mnoho obilovin, které zatěžují trávicí systém psa.

Psí zuby

Foto: Pixabay

Speciální kosti na čištění chrupu

Můžete investovat také do kostí, které mají takovou hustotu a tvar, aby se postaraly o vyčištění chrupu vašeho psa. Řada majitelů psů ale přísahají na obyčejnou mrkev. Obsahuje vitamíny, navíc je ale také tvrdá, takže pomáhá s čištěním psích zubů. S tímto způsobem čištění zubů bychom ale měli začít již od štěněte, protože starší psi se s touto novinkou neradi sžívají.

Kousátka

Pravidelným kousáním si udržuje pes chrup v dobré kondici. Různé hračky, které jim za tímto účelem pořizujete se postarají nejenom o čištění psího chrupu, ale také zuby obrousí. I když kousátka posilují psí zuby, mohou mít také určité nevýhody. Nekvalitní plastové hračky pro psyhračky pro psy mohou ale působit naprosto obráceně – poškodí psí sklovinu nebo se mohou rozbít tak nešťastně, že pořežou dásně vašeho psa. Odloupnuté kousky může pes navíc spolknout. K pročištění psího chrupu poslouží také pamlsky, jako je prasečí ucho, ocásek nebo slepičí pařát, které se prodávají v obchodech se zvířaty.

Čištění zubů psa

Není důležité, kolik opatření pro psí chrup jsme již zavedli. Čištění zubů psa je důležité také klasickým kartáčkem. Spousta psů tuto proceduru nesnáší, proto je vhodné čistit zuby již štěněti, aby si zvyklo. Čištění zubů zahájíme jemnou masáží dásní prsty. Existují i speciální psí zubní pasty, které mohou posloužit jako lákadlo. Můžete je sehnat ve zverimexu nebo u veterináře. Psům chutnají a vyrábí se v celé spoustě příchutí.

Zdroj: https://porady.interia.pl/psy/news-jak-dbac-o-zeby-psa-proste-sposoby,nId,5637128

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!