Prostříhávání okurek pro dosažení maximální úrody

Okurka

Růst některých rostlin je třeba kontrolovat, abychom dostali co nejvíce. Platí to u nejrůznějších rostlin, ať už kvetoucích nebo ovoce a zeleniny. Tím, že z rostliny odstřihneme přebytečnou část, jí vlastně pomáháme. Rostlina nemusí posílat energii tam, kde jí není potřeba, ale ponechá si ji pro ty části, které my chceme. Takové prostříhávání rostlin ale má svá pravidla. A zde si je v rychlosti shrneme.

Bohatá sklizeň okurek

Okurky patří do každé zeleninové zahrady. My Češi okurky vyloženě milujeme a každý má svůj osvědčený recept, jak je zavařovat. A když už je pěstujeme, tak bychom chtěli sklidit co nejvíce. Existuje hned několik způsobů, jak toho dosáhnout. A jedním z nich je právě prostříhávání. To může mít hned dvě výhody: za prvé již zmíněný vyšší výnos, protože rostlina bude silnější. A za druhé se jedná o preventivní opatření před vznikem plísňových a houbových onemocnění.

Okurky

Foto: Pixabay

Proč prostříhávat?

Tím, že budete pravidelně prostříhávat rostlinu, ji také provzdušníte a prosvětlíte. Rostlina se nebude zbytečně větvit a houstnout – což vede k plísňovým onemocněním. Pokud by si okurky rostly podle sebe, byly by zbytečně dlouhé a slabé. A náchylnější k chorobám. Kromě suchých spodních listů odstraňujeme také nové boční výhony rostliny. V půdě přežívají choroboplodné zárodky, takže je lepší, když se jí dotýká co nejméně listů.

Jak prostříhávat?

Od okamžiku, kdy mají rostliny okurek osm pravých listů na hlavním stonku, můžete začít s prostříháváním. Odstraňujeme postupně všechny listy, které se dotýkají země. Listy odstříháváme (neodtrháváme!) od samého stonku. V den, kdy jste prostříhávali, nezalévejte. Díky tomu mají okurky čas zotavit se po prostříhání. K prostříhávání používáme sterilizované nástroje – stačí je povařit 5 až 10 minut ve vodě. Prostříháváme jednou týdně až do konce sklizně.

Zdroj:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-prostrihavani-30000707.html

https://www.zahradkari.cz/odborne/kalendarium/podrobne/pestovani_okurek.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!