Prospěšné klíčky – známe druhy, které by vás možná ani nenapadly

Nakličování semínek je v poslední době velmi populární. Řeřicha nebo zrnka obilí na bělostné vatě asi nikoho nepřekvapí. Ovšem mnoho cenných vitamínů a minerálů vám mohou nabídnout i jiné druhy. Pojďte se dnes spolu s námi seznámit s těmi méně tradičními, které mohou váš jídelníček velmi vítaně obohatit.

Vojtěška potřebuje na plnohodnotné vyklíčení týden

Hledáte-li lahodnou surovinu do pomazánek nebo k posypání chleba, pak vás vojtěška příjemně překvapí. Ve vlhkém prostředí a v teple vyklíčí už po 12 hodinách a poskytne vám vitamín C a cenné aminokyseliny. Ovšem pozor, sklízet ji můžete až po týdnu, kdy se už nad semínky objeví první zelené lístky. Do té doby je totiž plná kanavaninu, jež může být ve vyšším množství toxický. Před vysetím vojtěšku na 12 hodin namočte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proso jako zásobárna vápníku a železa

Stejnou dobu ve vodě věnujte i prosu. Konzumovat ho lze už po 3-4 dnech, kdy váš potěší křupavými klíčky. Chcete-li výhonky, musíte vsadit na semena neloupaná, klíčit však zvládnou i ta loupaná. Proso obsahuje množství železa a vápníku a příznivě působí také na hladinu cholesterolu.

Pískavice řecké seno není jen kořením indické kuchyně

Stačí ji namočit po šest hodin a za dva dny ji už můžete použít k dochucení pokrmů i jako přísadu do smoothie. Nabídne vám zejména vitamíny skupiny B, aminokyseliny a podpoří trávení. Nikdy nenechávejte klíčky ladem moc dlouho. Čím jsou starší, tím více hořknou.

Vyklíčí i loupaná pohanka

Ale musíte si dát pozor na to, jakou kupujete. Je-li zbavena obalu mechanicky, je všechno v pořádku, pokud však byly k témuž účelu využity vysoké teploty, pak vám docela jistě nevyklíčí Namočte ji na čtyři hodiny a už druhý den se můžete těšit z množství klíčků, bohatých na vitamíny skupiny B, prospěšné E i železo. Na zelené výhonky si pak musíte počkat asi týden.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)