Proč si pořídit zahradní domeček?

Zahradní domek

Jako zahradní domky, tj. malé stavby nejrůznějšího účelu, avšak nesloužící pro bydlení, se dříve často používaly staré maringotky, případně si je majitelé zahrad stavěli sami. Pokud je člověk dostatečně šikovný a má na to chuť, může se do stavby samozřejmě pustit i dnes. Již postavené zahradní domky nejrůznějších typ, tvarů a velikostí ale zájemci seženou v každém velkém hobbymarketu. Proč ale zahradní domeček vůbec chtít?

Zahradní domek jako skladovací prostor

Bydlení je radost a místo, kam se rádi vracíme po celém dni v práci. Aby to ale splňoval a byl skutečně útulným místem, musí být uklizený. Nepřehledný zmatek a předsíň plná nepotřebných věcí mu pak na útulnosti rozhodně nepřidá. A jak ví každý, kdo má rodinu s dětmi, ani sebevětší dům nezajistí, že nebude za chvíli přeplněný věcmi. Problém se dá vyřešit (resp. alespoň oddálit) pořízením domku na zahradu. Domeček na zahradě totiž může sehrát roli provizorního skladiště. Domek ušetří spousta místa ve vašem běžném bydlení.

Také každý zahradník potřebuje pro údržbu své zahrady nářadí a dostatek dalšího materiálu, aby mohl na jaře vysadit rostliny, které budou následně krášlit jeho zahradu nebo mu přinášet užitek. K tomu je zapotřebí místo, kde je možné vše potřebné prozatímně věci uskladnit. Řešením je opět domek na zahradu. Zahradní domek je také ideálním místem pro uskladnění vaší sklizně ze zahrádky.

Zahradní domek

Foto: Shutterstock

Pokud doma topíte dřevem, lze prostor využít také k uskladnění dřeva na zimu. Domek na zahradu lze přitom pořídit nejen na velké zahrady, ale i na předzahrádky, byt‘ ve velikosti, která se hodí spíše jen na uložení nářadí nebo pro uskladnění lyží či saní během léta.

Další využití zahradního domku

Své využití má zahradní domek i jinde než jen jako skladiště. Domek na zahradu lze využít i jako místo pro setkávání s přáteli. Posezení při sklence dobrého vína umožní zahradní domeček i v období, kdy počasí zahradním party nepřeje.

Zahradní domek je také dobrým výchozím bodem a „základnou“ pro všechny myslivce, kteří vyrážejí ze svého domu v nočních hodinách na lov. Lze se v něm sejít s kolegy, aniž by byl rušen spící zbytek rodiny. Zahradní domek pro ně samozřejmě nemůže být skladištěm zbraní a nelze je považovat ani za vhodný objekt k uložení cenné techniky jako je např. termovize, tu je lepší uschovat přímo v domě, kde nebude na dosah zlodějům.

Zahradní domek

Foto: Shutterstock

A v případě, že patříte mezi vášnivé myslivce a vlastníte také další špičkovou optiku jako je např. Tetrao optika, je rovněž vhodné uschovat tyto předměty na místě, které bude bezpečné. Zahradní domek je sice skvělé místo pro uskladnění věcí, ale je také přístupnější nechtěným návštěvníkům než dům samotný.

Pokud máte doma děti, jistě ocení domeček na zahradě a rády si jej přetvoří ve středobod svých her a dobrodružství.

Domky na zahradu lze zakoupit i s malou terasou, která je zastřešená. Na tuto terásku si potom můžete pořídit malý skládací zahradní stolek i se zahradními židlemi, kde můžete popíjet svoji kávu a zahradní domek s terasou se tak stane vaším „letním sídlem“ uprostřed zahrady na vaší chalupě. Jakkoliv se něco takového může jevit zbytečně, není tomu tak. Díky zahradnímu domečku se prostor se pro vícečlennou rodinu značně zvětší a aktivity se rozprostřou i do nového domku.

Zahradní domek má zkrátka mnohostranné využití, které jistě ocení každý, kdo má rád pořádek ve svých věcech, děti s dobrodružným duchem nebo kdo pro něj nalezne jiné originální využití. Domek na zahradu je však dobré pořizovat rozměrově velký jen tak, aby nepřekrýval celou plochu vaší zahrádky. Zahrady bychom se vzdávat neměli, ani kvůli zahradnímu domku.

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.