Proč se váš milý mazlíček změní u některých lidí ve štěkající bestii. Ne vždy jsou důvody zřejmé na první pohled

Pes, proč pes štěká, agresivní pes, výchova psa, venčení psa

Proč se váš milý mazlíček změní u některých lidí ve štěkající bestii. Ne vždy jsou důvody zřejmé na první pohled. Psi jsou všeobecně uznávaní pro svou věrnost a láskyplnou povahu a často díky tomu bývají považováni za součást rodiny.

Existují však případy, kdy váš doposud přátelský psí společník nečekaně projeví nepřátelství vůči některým osobám. Pochopení toho, proč k tomu dochází, může pomoci zmírnit potenciálně nebezpečné situace a zlepšit kvalitu života psa i jeho majitele.

Psí vnímání a smyslové zpracování

Psi mají vysoce vyvinuté smysly, zejména čich a sluch. Tyto zvýšené schopnosti mohou ovlivňovat jejich reakce na lidi. Dokážou totiž rozpoznat nejrůznější jemné neverbální signály, včetně řeči těla a emočních stavů, které u nich mohou vyvolat ochrannou nebo obrannou reakci.

Minulé zkušenosti a paměť

Pokud má pes negativní zkušenost s osobou, která má podobné vlastnosti (výšku, postavu, pohlaví, či třeba oblečení) jako někdo, s nímž už má váš mazlíček negativní zkušenosti, může pes zobecnit svůj strach nebo nepříjemné pocity na ostatní osoby podobné tomu, na koho si „zasedl.“

Foto: Pixabay

Vlivy prostředí a společnosti

Psi jsou pozoruhodně přizpůsobeni emocím svého majitele. Pokud tedy vy jako majitel pociťujete při setkání s určitými lidmi úzkost nebo strach, pes může tyto pocity zachytit a podle toho reagovat. Ochranářskou povahu psů bohužel jen tak nezměníte – a protože agresivní chování často vnímají jako formu ochrany před domnělým ohrožením svého majitele, nejspíš k takovým situacím bude docházet i přes vaši nejlepší péči.

Teritorium a ochranný instinkt

Psi jsou ze své podstaty teritoriální, což se může projevit ochranářskou agresí ve chvíli, kdy cizí lidé vstoupí do jejich domova nebo se k nim přiblíží v uzavřeném prostoru. Toto chování bývá výraznější u některých plemen se silným hlídacím instinktem.

Neobvyklé oblečení a doplňky

Psi se při identifikaci a vyhodnocování hrozeb do značné míry spoléhají na vizuální signály. Neznámé předměty zakrývají rysy obličeje mohou psy zneklidňovat. Nemožnost vidět jasně oči a obličej člověka může být pro psa ohrožující a vést k nepřátelským reakcím.

Pach a pohyb

Pach alkoholu, drog nebo dokonce některých parfémů může být pro psa nepříjemný nebo znepokojivý a dokáže tak velmi rychle vyvolat agresivní reakci. Nevyzpytatelné pohyby, které jsou u intoxikovaných osob běžné, navíc celou situaci ještě zhoršují protože tyto pohyby mohou vnímat jako známky nestability nebo ohrožení.

Bolest a nepohodlí

Ale i pes, který trpí bolestí nebo nepohodlím, může vykazovat nezvykle agresivní chování. Pokud je tedy váš mazlíček neobvykle citlivý na dotek nebo se bojí interakce (a reaguje na každý pokus o kontakt vrčením nebo štěkáním), určitě nebude od věci s ním navštívit veterináře.

 

Zdroj: https://www.alza.cz/pet/jak-odnaucit-psa-stekat, https://www.purina.cz/clanky/psi/chovani/vycvik/nadmerne-stekani, http://www.psiskolafalco.cz/versus4.htm

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)