Proč se listy rajčat kroutí a jak tento problém vyřešit – včasný zásah může zachránit úrodu

Rajčata

Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, kterou mnoho lidí pěstuje ve svých zahradách nebo na balkonech. Jedním z častých problémů, se kterým se pěstitelé rajčat mohou potýkat, je kroucení listů. V tomto článku se podíváme na důvody, proč se listy rajčat kroutí, a nabídneme tipy, jak tento problém vyřešit.

Možné příčiny kroutících se listů rajčat

Pokud zjistíte, proč se list vašich rajčat kroutí, dokáže tento problémem také snadno vyřešit.

Nedostatek vody

Jedním z hlavních důvodů, proč se listy rajčat kroutí, je nedostatek vody. Rajčata mají ráda rovnoměrně zavlažované půdní prostředí. Když je rostlina dehydratovaná, její listy se mohou začít svíjet a kroutit. Řešením je pravidelné a dostatečné zalévání, zejména během suchých období.

Rajče

Foto: Pixabay

Nedostatek živin u rajčat

Dalším faktorem, který může způsobit kroucení listů rajčat, je nedostatek živin, zejména hořčíku a vápníku. Tyto živiny jsou důležité pro správný vývoj rostliny a stabilitu buněčných stěn. Pokud rostlina nedostává dostatečné množství těchto živin, její listy se mohou kroutit. Doporučujeme pravidelné hnojení vyváženým hnojivem bohatým na mikroživiny.

Teplotní stres

Vysoké teploty mohou také přispět ke kroucení listů rajčat. Když jsou rostliny vystaveny nadměrnému teplu, dochází k nadměrnému odpařování vody z listů a následnému usychání. Tento stres může způsobit svíjení a kroucení listů. Řešením je poskytnout rostlinám dostatečný stín nebo ochranné kryty během nejteplejších částí dne.

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/kdyz-se-listy-rajcat-krouti-reseni/, https://prima-receptar.cz/trapi-vas-krouceni-listu-rajcat-duvodu-muze-byt-hned-nekolik/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)