Proč používat v jezírku UV lampu

Zahradní jezírko

Jste majiteli zahradního jezírka a nevíte jak udržet vodu v jezírku čistou? Pro vás je určen tento článek. Jestliže se chcete zbavit zelené vody je tzv. UV lampa nejlepší řešení.

Co UV lampa dokáže

UV lampa likviduje choroboplodné zárodky, parazity a jednobuněčné řasy, které tvoří zelený, případně hnědý zákal ve vodě. Tato řasa se v jezírku rozmnožuje i v tom případě, že máme správně nastavenou a fungující mechanickou a biologickou filtraci.

UV záření rozlišujeme podle vlnové délky na UV-A záření (315-400 nm) a UV-B záření (280-315 nm). Tato záření podporují tvorbu vitamínu D. Pro naši potřebu nám poslouží UV-C záření (200-280 nm), které funguje jako dezinfekce a likvidace virů a bakterií.

Tato UV trubice funguje na systému ozáření kolem protékající vody, čímž dochází k narušení a likvidaci DNA struktury jednobuněčné řasy, choroboplodných zárodků, virů a parazitů.

UV lampa

Z čeho se UV lampa skládá

UV lampa se skládá z transformátoru a trubice v UV výbojkou. Nevýhodou je, že používáním UV lampy se její výkonnost snižuje. Životnost UV trubice je cca 8000 hodin.

Abychom vybrali přístroj se správným výkonem, je třeba znát objem Vašeho jezírka, množství rostlin, druhy a množství ryb, oslunění jezírka a průtok čerpadla.

Při chovu běžného množství karasů v jezírku o objemu asi 10 m3 vody a celodenním přísunem slunce je třeba UV lampa 20 nebo 24 W. Zde by mělo být použito jezírkové čerpadlo o průtoku 3500-4000 l/h. U jezírka, kde chováme Koi kapry nebo běžné kapry je třeba 3W výkonu na 1m3 vody.

Důležitou informací pro Vás je, že UV lampa likviduje pouze mikroorganismy, které přímo ozáří a tak se nemůže stát, že by zničila nitrifikační bakterie ve filtračních médiích.

Zahradní jezírko

Výběr UV lampy podle průtoku a velikosti

Jedním z hlavních parametrů u UV lamp je jejich průtok. Jestliže má lampa příliš velký průtok, není schopna fungovat správně. Důležité je, aby byla voda dostatečně ozářená. Takže někdy méně znamená více. Také by jsme měli posuzovat velikost těla UV-C lampy. Malou lampou projde voda rychle a nestačí vodu ozářit a u velkého těla voda stráví více času a je při stejném průtoku ozářena více.

Výběr UV lampy dle umístění

Na trhu existují dva druhy UV lamp podle toho, kde jsou umístěny a to vnější a vnitřní UV lampy.

Vnější a vnitřní

Vnější jsou nasazeny na hadici, která vede do filtrace a vnitřní jsou již podle názvu umístěny uvnitř ve vodě v jezírku. Součástí je čerpadlo a většinou plní i funkci fontány.

UV lampa

Údržba jezírkové UV-C lampy

Aby nám lampa správně fungovala a plnila svoji funkci, musíme o ni správně pečovat. Jako první zásadu musíme zmínit pravidelnou výměnu zářivky v lampě. Doporučení je jednou, maximálně jednou a půl ročně. Nemůžeme se spoléhat jen na to, že zářivka stále svítí, protože účinnost záření se ztrácí.

Dále je neméně důležitá pravidelná údržba křemíkové trubice, která chrání zářivku před proudící vodou. Když se trubice zanese, ať již mechanicky nebo vodním kamenem, nemůže být proudící voda řádně ozářena a tím se ztrácí výkon UV-C lampy.

Takže již žádná zelená voda, s UV-C lampou to jistě dokážete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.