Připravte si z levandule léčebné odvary – poradíme jak na to

Spousta z nás již zapomněla, že levandule je skvělou bylinkou, která se dá využít v léčitelství. Může za to úžasná vůně levandule, díky které se rostlina začala používat zejména v kosmetickém průmyslu. Spousta z nás pěstuje levanduli na zahradě zejména pro její krásu. Ale jak ji upotřebit pro dosažení jejích léčivých účinků, to už nevíme. Proto přicházíme s dnešním článkem, který vám napoví, jak levanduli využívat.

Levandule lékařská

Levandule lékařská je známá pod svým botanickým názvem Lavandula angustifolia nebo také pod lidovými názvy dulenka, lavandula, devandule, špikanard či špikrnát. Tato rostlina je z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

Lék na celkovou skleslost

Smíchejte půl kilogramu sušené natě levandule se 4 litry vody. Povařte po dobu 10 minut. Tento odvar pak nalijte do koupele a vykoupejte se.

Lék na otoky

Vytvořte si bylinný sáček: do plátěného sáčku dejte 5 g levandulových květů, 10 g listů z rozmarýnu, 10 g lněného semínka, 15 g listů meduňky a 20 g listů podběle. Sáček ponořte do horké vody na dvě minuty a poté přiložte na oteklé místo.

Lék na revmatismus

Levandulový olej můžete natírat přímo na postižená místa. Připravíte ho tak, že do olivového oleje naložíte tolik čerstvých květů, kolik se jich do vaší nádoby vejde. Uzavřete ji vzduchotěsným víčkem. Všechny květy musí být ponořené. Počkejte měsíc, a každých několik dnů protřepávejte. Poté slijte a olej je hotový.

Při podvrtnutí kotníku či na doléčení zlomenin

Přikládejte si studené obklady z nálevu. Na bolestivé zlomeniny používejte teplé obklady.

Na pálení nohou po dlouhé chůzi

Dopřejte si desetiminutovou koupel chodidel v nálevu, který můžete smíchat napůl s mateřídouškou.

Lék na ekzémy

5 lžic natě z levandule spaříme a vlijeme do koupele.

Nebo se jen tak na levandule podívejte…

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!